Słowniczek pojęć IPTV Wikipedia

ti (12)

Twój Internet wraz z firmą EVIO przedstawia Państwu słownik pojęć i terminologii technicznej dotyczące telewizji IPTV:

IPTV (ang. Internet Protocol Television) – technika umożliwiająca przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP (Internet lub Intranet).
Najczęstszym błędem jest utożsamianie technologii IPTV z oglądaniem na ekranie komputera ściągniętych z Internetu plików wideo lub też korzystaniem z transmisji strumieniowej (YouTube, serwisy VOD) z poziomu stron www. IPTV nie korzysta z Internetu, a z wydzielonej części sieci, co jest bezpieczniejsze z punktu widzenia zagrożeń płynących z sieci (wirusy, ataki hakerów itd.). Do korzystania z IPTV nie jest potrzebny komputer. Z tej telewizji korzysta się, mając telewizor podłączony do sieci za pośrednictwem set-top-box’a tzw. STB (patrz opis poniżej).

STB (ang. set-top-box) – urządzenie połączone kablami do naszego telewizora, zwane powszechnie dekoderem. Dzięki niemu na ekranie pojawia się obraz i dźwięk. STB w technologii IPTV wykorzystuje do tego sieć komputerową. A dlaczego SET-TOP-BOX ? Bo dawno, dawno temu telewizory były dużymi pudłami i oprócz kwiatka można było umieścić na nim także dekoder. Dziś jest to niemożliwe, ale nazwa pozostała ta sama.

EPG (ang. Electronic Program Guide) – elektroniczny program telewizyjny, zawierający wszystkie aktualne informacje o nadawanych programach i audycjach, bez którego abonenci nie wyobrażają sobie odbioru TV cyfrowej. EPG zastępuje archaiczną telegazetę i wypiera drukowane teleprzewodniki. Jest niezbędny, jeśli chcesz zaprogramować nagranie ulubionego serialu oraz jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym jest program przyrodniczy tajemniczo zatytułowany „Dzicy lokatorzy”.

VoD (ang. Video on Demand) – treści wideo na życzenie. W gruncie rzeczy usługa ta przypomina korzystanie z wirtualnej wypożyczalni wideo. Posługując się przyjaznym dla użytkownika interfejsem wyświetlanym na ekranie telewizora, odszukuje on interesujący nas tytuł, a po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na jego temat, obejrzeniu zwiastuna, może rozpocząć seans. Rozliczenie takiej usługi może odbywać się w różny sposób. Płaci się za pojedynczą projekcję, za dostęp do całego kanału czy też wybranych gatunków filmów itp. Niektórzy operatorzy oferują także darmowe usługi VoD.

PVR (ang. Personal Video Recorder) – tzw. nagrywarka, to elektroniczne urządzenie najczęściej jednak dodatkowa funkcjonalność STB, służy do nagrywania programów telewizyjnych na dysk twardy lub pamięć zewnętrzną w formacie cyfrowym. W technologii IPTV bardzo często umożliwia jednoczesne nagrywanie i oglądanie dwóch różnych programów bez konieczności doprowadzania odrębnych sygnałów, jak to ma miejsce np. w cyfrowych dekoderach satelitarnych.

nPVR (ang. Network Personal Video Recorder) – sieciowa wersja nagrywarki cyfrowej. Pozwala ona na zapisywanie interesujących widza programów na zewnętrznym serwerze operatora, a nie lokalnie, co uwalnia go od zakupu dodatkowego sprzętu – np. zewnętrznego dysku – i pozwala na odtworzenie całego zarejestrowanego materiału w dogodnej dla niego porze. Często użytkownik dzięki tej usłudze może zaprogramować swoje nagrania poprzez sieć Internet, nie będąc bezpośrednio w pobliżu swojego urządzenia STB.

Time shifting – czyli oglądanie z przesunięciem czasowym. Funkcja pauzowania i cofania audycji telewizyjnych podczas ich nadawania. Dostępna jest w STB z dyskiem do zapisywania danych cyfrowych. Typowym zastosowaniem jest sytuacja, kiedy widz na pewien czas przełącza się na inny kanał np. w celu obejrzenia serwisu informacyjnego i nie chce stracić fragmentu filmu, który oglądał poprzednio albo po prostu chce wrócić do interesującego go fragmentu programu.

ISP (ang. Internet Service Provider) – lokalny dostawca Internetu. Obecnie rzadko już spotyka się operatora, który dostarcza jedynie sam Internet. Coraz częściej w ofercie ISP znajduje się bardzo zaawansowana telewizja cyfrowa, telefonia cyfrowa, również mobilna, a ostatnio także zaawansowane usługi inteligentnego domu, takie jak monitoring, zdalne zarządzanie zabezpieczeniami i mediami w domu.

Słowniczek pojęć IPTV
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności