Prywatne IP vs Publiczne IP Bezpieczeństwo, Internet, Konkursy, Nowości, Rozrywka

prywatne-publiczne-ip

Gdy chcesz wejść na jakąś stronę, wpisujesz w przeglądarce jej adres: np. www.twojinternet.pl Tłumaczeniem nazw na adresy zajmują się specjalne serwery DNS, które zostały stworzone, aby ułatwić korzystanie z Internetu. Zapamiętanie nazwy jest znacznie łatwiejsze niż skomplikowanego adresu IP*, w którym każda cyfra ma znaczenie. W tym artykule postaramy się Wam przybliżyć temat adresacji oraz rozwiać odwieczny dylemat, co lepsze: publiczne czy prywatne ?

Co to jest adres IP i jak go sprawdzić?

Adres IP są to cztery liczby z zakresu 0 – 255 oddzielone kropkami. Każdy komputer podpięty do sieci Internet posiada swój niepowtarzalny adres IP, którym jest identyfikowany w sieci.

Aby sprawdzić, czy posiadamy zewnętrzny numer IP, wystarczy sprawdzić na jednej ze stron, która to umożliwia, np. http://www.iplocation.net. Później wystarczy, że wejdziemy do Panelu Sterowania / Sieć oraz Połączenia Sieciowe i wybierzemy połączenie, za pomocą którego się łączymy. Jeżeli oba adresy IP będą się zgadzać, tzn. że mamy zewnętrzny numer IP!

Można to sprawdzić także w inny sposób wchodzimy w Start / Uruchom i wpisujemy cmd. Następnie w konsoli, która wyskoczy, wpisujemy ipconfig – teraz jeżeli nasz adres IP będzie z przedziałów:

  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255
  • 172.16.0.0 – 172.31.255.255
  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255

to oznacza, że posiadamy wewnętrzny numer IP.

Za pomocą wyżej wymienionej komendy możemy też sprawdzić np. numer MAC naszej karty sieciowej – w tym celu wpisujemy w konsoli : ipconfig/all

Dlaczego prywatne IP?

Liczba komputerów ciągle rośne, a pula adresów jest ograniczona, dlatego często wykorzystywane są prywatne adresy IP. Ich numeracja przedstawia się odpowiednio:

  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255.
  • 172.16.0.0 – 172.31.0.0
  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255

Gdy chcemy, aby w naszym domu dostęp do sieci miało kilka komputerów naraz lub korzystamy z bezprzewodowej domowej sieci, najlepszym rozwiązaniem jest zakup i zamontowanie odpowiedniego routera. Urządzenie wykorzystuje adresy prywatne do adresowania komputerów wewnątrz naszej sieci domowej. Dana seria produkcyjna routerów wykorzystuje jedną prywatną pule adresową. Co oznacza, że istnieje więcej niż jeden użytkownik w sieci Internet posiadający taki sam prywatny adres. Nie powoduje to problemów z łącznością, ponieważ routery wykorzystują mechanizm translacji adresów, tzw. NAT.

Publiczne vs. Prywatne, co lepsze?

Każdy operator ma swoją politykę przyznawania adresów. To, czy mamy publiczny, czy prywatny adres, ma znaczenie w sieci Internet, chociaż przeciętny użytkownik prawdopodobnie nie zauważy różnicy.

Posiadając publiczny adres IP, łączymy się za pomocą naszego operatora z danym serwisem bezpośrednio – dwukierunkowo. Takie połączenie umożliwia odtworzenie transmisji. Mając publiczne IP, przyznany numer jest przypisany na stałe, co powoduje, że wszystko, co zrobimy w sieci, jest przypisane bezpośrednio do naszego komputera. Jednak należy pamiętać, że posiadając publiczny adres IP, zwiększa się zagrożenie dla komputera na ataki z sieci. Podczas pracy nasz komputer może stać się celem dla intruzów z zewnątrz. Udana próba może skończyć się np. wgraniem wirusa na nasz komputer. Dlatego posiadając publiczny adres IP, bardzo ważne jest dbanie o aktualizacje systemu i programu antywirusowego. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnego programu „firewall” – tzw. „zapory ogniowej”, obecnie często dołączonej do programu antywirusowego. Pomimo tych wad, publiczny adres IP ma swoje plusy. Wykorzystywany jest głównie do zamierzonego połączenia się z naszym komputerem z innego miejsca niż nasz dom (np. z pracy) lub gdy serwis, z którego korzystamy, tego wymaga, np. zdalny pulpit, dostęp do kamery IP zainstalowanej w naszym mieszkaniu lub innym lokalu. Publiczny adres IP ostatnio wymagany jest przez niektóre systemy obsługujące inteligentny dom.

UWAGA: niektórzy dostawcy Internetu do dziś jeszcze oferują co prawda publiczny, ale dynamicznie zmieniający się adres IP. Czyli za każdym razem, gdy ponownie konfiguruje się nasze połączenie, zostaje nam przypisany inny adres IP. Przy niektórych usługach sieciowych jest to o tyle utrudnieniem, że nie można na stałe przypisać swojego adresu do usługi. Warto zwrócić uwagę na ten problem przy wyborze naszego dostawcy Internetu. Można oczywiście to obejść wykorzystując usługę dyndns. Zainteresowanych tematem odsyłamy na naszą stronę www.twojinternet.pl , gdzie szerzej opisujemy temat.

Posiadając prywatny adres IP, nasz komputer jest wewnątrz pewnej podsieci, w której wszystkie komputery posiadają takie adresy. Ponieważ takich samych prywatnych adresów jest bardzo dużo, istnieje specjalny mechanizm tłumaczenia puli prywatnych adresów na jeden adres publiczny. Nawiązując połączenie z danym serwisem (np. wpisując adres strony w przeglądarkę internetową), mechanizm translacji adresów zapamiętuje określone parametry, umożliwiając transmisję dwukierunkową. Natomiast po zakończeniu danego połączenia parametry identyfikujące nasz komputer są usuwane. Wybrany serwis internetowy nie ma możliwości nawiązania ponownego połączenia. Ten mechanizm nazywany często „sprzętowym firewallem” pozwala na bezpieczniejsze korzystanie z Internetu. Nadal oczywiście powinniśmy pamiętać o aktualizacjach naszego systemu operacyjnego i programu antywirusowego, jednak ryzyko ataku jest znacznie mniejsze, ponieważ potencjalne ataki z zewnątrz są zatrzymywane na „ścianie ogniowej”. Nasz komputer nie jest jedyny wewnątrz danej puli adresów, dlatego prywatny adres IP zapewnia nam częściową anonimowość w sieci. Wadą tego rozwiązania jest ograniczona możliwość korzystania z niektórych serwisów internetowych, które wymagają bezpośredniego połączenia, opisanych powyżej.

UWAGA: Posiadanie prywatnego adresu IP, nie zapewnia nam całkowitej anonimowości w sieci, ani nie zwalnia od odpowiedzialności za nasze działania w Internecie. W tym temacie polecamy także artykuł o odpowiedzialności w sieci, który znajduje się na tej samej stronie.

Podsumowując: każdy adres publiczny lub prywatny ma swoje plusy i minusy, wszystko zależy od naszych potrzeb. Przeciętny użytkownik sieci nie ma potrzeby posiadania publicznego adresu IP do korzystania z Internetu wystarczy prywatne IP. W Polsce usługodawcy Internetowi najczęściej przyznają publiczny adres, dodatkowo sprzedając ochronę antywirusową, za którą trzeba płacić. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu jako wydawca oferujemy darmowe sprawdzone zabezpieczenie. Zainteresowanych odsyłamy do naszej świątecznej niespodzianki na ostatnią stronę niniejszego magazynu.

Czy zabraknie adresów IP?

Liczba komputerów ciągle rośnie, a liczba adresów IP w wersji 4 jest stała, dlatego  przedstawiciele organizacji naukowych zajmujących się analizą i publikowaniem standardów internetowych wprowadzili nową adresację IP opartą nie na 4 bitach, ale na 6 bitach, tzw. (IPv6). Nowa adresacja zawiera 2 do potęgi 128 adresów IPv6 co powoduje, że na jednego mieszkańca ziemi przypada blisko 5 razy 10 do potęgi 28 (5*10^28) numerów IP w wersji 6. Prawda, że dużo? Chyba nie należy się już martwić, że zabraknie nam adresacji do podłączenia wszelkich urządzeń do sieci Internet .

Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem tej adresacji dla sieci Internet. Jest to skomplikowany proces, ponieważ Internet jest ogromny i wprowadzenie nowego adresu musi następować stopniowo – najpierw routery brzegowe, potem routery operatorów, na końcu użytkownicy końcowi.

KF

Zabawa Zakończona:

Wpisz w swojej przeglądarce zamiast nazwy strony następujący adres IP: 173.194.113.41 i zobacz co Ci się wyświetli!

Dla pierwszych pięciu osób, które prześlą odpowiedź na naszym profilu FB przewidzieliśmy nagrody niespodzianki :D

Nagrody niespodzianki otrzymują:

Barbara Burczy
Wojtek Górski
Stanley Bone
Adam Piotr Nowakowski
Bartek Dz

Prosimy o przesłanie adresów do wysyłki nagrody  na e-mail: redakcja@twojinternet.pl

Prywatne IP vs Publiczne IP
6 votes, 3.33 avg. rating (68% score)
Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności