Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo [z archiwum ICT] Aktualności, Archiwum ICT

polska-internet-26-lat-temu

[miejsce publikacji] ICT Professional, Nr 21 – Wiosna 2019

[rubryka] Aktualności 

[autor] Michał Koch 

[tytuł] Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo

Zwycięzcy European Broadband Awards 2018 zostali ogłoszeni podczas specjalnej ceremonii wręczenia nagród w Brukseli. Europejska komisarz ds. Gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Mariya Gabriel i komisarz ds. Rozwoju regionalnego, Corina Creţu, nagrodziły 5 zwycięzców w różnych kategoriach, koncentrując się na innowacyjnych modelach finansowania, redukcji kosztów, spójności terytorialnej, wpływie społeczno-ekonomicznym i konkurencji. Wybrane projekty przedstawiają innowacyjne podejście oparte na współpracy i rozwiązaniach w zakresie wdrażania łączy szerokopasmowych w Europie.

W kategorii „spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych” nagrodzony został polski projekt „Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo”.

Centrum Projektowe Cyfrowa Polska zorganizowało zaproszenia do składania ofert w celu objęcia całego terytorium Polski szybką infrastrukturą szerokopasmową i łączenia białych punktów w odległych obszarach. Maksymalna kwota środków publicznych w tych zaproszeniach do składania wniosków mogłaby sięgnąć 913,5 mln EUR.

Operatorzy telekomunikacyjni mieli połączyć co najmniej 1 125 613 gospodarstw domowych i 11 612 szkół w całej Polsce. Ostatecznie wybrano 83 projekty, w wyniku których operatorzy telekomunikacyjni połączą wszystkie szkoły zlokalizowane w obszarach projektowych (11 612) i 1 777 816 gospodarstw domowych (co stanowi ponad 13% wszystkich gospodarstw domowych i 50% wszystkich białych plam w Polsce) za 815,5 mln EUR z dotacji publicznych. Harmonogram ma na celu zapewnienie dostępu do szybkich sieci szerokopasmowych do szkół do 2020 r. i gospodarstw domowych do 2021 r.

Głównym celem projektu jest poprawa spójności terytorialnej obszarów wiejskich. Ponad 1,7 miliona gospodarstw domowych w wykluczonych obszarach bez uprzedniego szerokopasmowego dostępu do internetu lub złych usług będzie miało dostęp do szybkiej sieci. Ponad 68% wszystkich gospodarstw domowych w projekcie znajduje się w miejscach z mniej niż 5000 mieszkańców.

Projekt ten jest częścią krajowego programu e-edukacji promującego równe szanse dla wszystkich dzieci w Polsce i będzie sprzyjać nowemu stylowi i jakości nauczania. Projekt obejmuje całą Polskę, w szczególności obszary oddalone i tych, którzy w ogóle nie mają dostępu szerokopasmowego. W rezultacie szkoły na odległych obszarach będą połączone z szybkimi usługami telekomunikacyjnymi. Tym samym projekt zapewnia nowe możliwości pracy, komunikacji, edukacji i kultury obywatelom mieszkającym w odległych regionach. Jest to znakomity przykład tego, w jaki sposób fundusze UE mogą znacząco wpłynąć na życie obywateli.

 

Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo [z archiwum ICT]
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności