5G. Ministerstwo chce zmian Aktualności, Infrastruktura, Inwestycje, Przetargi, Technologia

5G

 

Temat budowy sieci 5G i zbliżającej się aukcji pasm wciąż podlega dogłębnej analizie. Ministerstwo cyfryzacji chciałoby, aby w Polsce jak najszybciej ruszyła najnowsza infrastruktura udostępniająca najnowszą technologię. Ale też, żeby skarb państwa odpowiednio dobrze się wzbogacił. Resort zaproponował zmiany dotyczące zakupu pasma.

– Zwróciliśmy się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rozważenie takich zmian w proponowanych zasadach aukcji pasm pod budowę sieci 5G, aby umożliwić kupno więcej niż jednego bloku przez grupę kapitałową – poinformował PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zdaniem ministra taka zmiana mogłaby zwiększyć konkurencyjność całego procesu. Ponadto ministerstwo szacuje, że możliwe są wyższe dochody z tej aukcji.

Zagórski powiedział PAP, że choć prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oszacował dochody z aukcji na kwotę ok. 2 mld zł – to zdaniem specjalistów zatrudnionych przez resort dochody te mogą się wahać od 2 do nawet 8 mld zł. 

Czy jednak tak się stanie, wiele zależy od postawy samych operatorów. Dodał jednocześnie, że choć z punktu widzenia dochodów budżetu najkorzystniejsze byłoby uzyskanie jak najwyższej ceny za wszystkie pasma, to jeśli chodzi o późniejsze inwestycje, zbyt wysokie koszty poniesione na rezerwację odbiłyby się negatywnie na późniejszych inwestycjach. A ministerstwu zależy, aby sieć 5G powstała szybko.

Jaką decyzję podejmie prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej? Będziemy informować na bieżąco.

Źródło: telko.in

 

5G. Ministerstwo chce zmian
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności