mPojazd – nowa usługa w aplikacji mObywatel Aktualności

mOby

 

Do rządowej aplikacji mObywatel została 6 maja dodana nowa usługa – mPojazd. Jest to elektroniczny dokument, w którym znajdziemy dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

Tadeusz Płoszkiewicz z resortu cyfryzacji:

Ministerstwo cyfryzacji i ministerstwo infrastruktury wspólnie pracują także nad zmianami w przepisach, dzięki którym już wkrótce kierowcy będą mogli zostawić w domu prawo jazdy. W tej chwili trwają prace legislacyjne, które są w początkowej fazie. W momencie, kiedy podstawa legislacyjna będzie gotowa, to będziemy mogli udostępnić w aplikacji dane z prawa jazdy.

[źródło: tvn24bis.pl; MC]

mPojazd – nowa usługa w aplikacji mObywatel
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności