Raport KE w sprawie wpływu sztucznej inteligencji na gospodarkę i rynek pracy Aktualności

robot

 

Komisja Europejska opublikowała raport pt. “Przyszłość pracy? Praca przyszłości!” na temat wpływu sztucznej inteligencji, robotyki i automatyzacji na rynek pracy i gospodarkę w Europie. Jak wynika z badań, obecnie już 90% prac wymaga znajomości IT, tymczasem 61 mln ludzi w Europie nie posiada odpowiednich (podstawowych) kompetencji cyfrowych.

Raport pokazuje, że automatyka coraz częściej przejmuje różne tradycyjne zadania wykonywane przez ludzi, w tym te, które były dotychczas dla nich niedostępne. Ta transformacja wydaje się odbywać cicho i bezproblemowo, ale w rzeczywistości stwarza niepewność i niepokój wielu pracowników, obywateli, konsumentów czy pacjentów. Szacuje się, że między 14% a 47% stanowisk pracy jest zagrożone automatyzacją. Z drugiej jednak strony  – w ostatniej dekadzie powstały 2 mln nowych miejsc pracy związanych z ICT. Szacuje się, że powstanie ich jeszcze 1,75 mln do 2030 r. Czy ludzie odnajdą się w nowej rzeczywistości?

W raporcie zwracamy uwagę na dwa aspekty:

  • Próba oporu, spowolnienia lub zatrzymania postępu sztucznej inteligencji lub robotyki zwiększy koszty adaptacji i sprawi, że firmy i ich pracownicy będą mniej konkurencyjni oraz mniej przygotowani do przyszłych zmian na rynku pracy.
  • Historia pokazuje, że wielokrotnie mieliśmy do czynienia z zakłóceniami technologicznymi. Społeczeństwa nie zarządzały odpowiednio następującymi po sobie przemianami na rynku, co powodowało poważne trudności, niepokoje lub kryzysy.

Tym razem powinniśmy skupić się na lepszym zarządzaniu obecną transformacją, zwaną cyfrową. Zmiany technologiczne wyraźnie przyspieszają. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób nowe technologie mogą pomóc naszym obecnym zawodom lub modelom biznesowym.

Autorzy raportu podkreślają, że konieczne jest skupienie się na tym, jak niektóre zawody można na nowo zorganizować lub przekształcić, aby jak najlepiej wykorzystać nowe technologie. Konieczna jest zmiana organizacji pracy i przejście w kierunku bardziej horyzontalnej struktury, przeglądu modeli biznesowych w celu poprawy świadczonych usług, ulepszania miejsc pracy dla pracowników. To wszystko będzie możliwe dzięki automatyzacji, która zapewni nowe możliwości dla przedsiębiorstw i ich pracowników.

Tutaj przeczytacie raport. 

[źródło: KE; MC]

Raport KE w sprawie wpływu sztucznej inteligencji na gospodarkę i rynek pracy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności