Badawcza Sieć 5G na Politechnice Łódzkiej Aktualności, Infrastruktura, Technologia

w_kampusie_politechniki_lodzkiej

Kampus Politechniki Łódzkiej będzie miejscem pilotażowego programu sieci 5G. Wspólnego programu Ericssona, Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Politechniki Łódzkiej. Umowa z Ministerstwem Rozwoju umożliwi utworzenie Hubu Innowacji Cyfrowej. Projekt będzie dotowany z ministerialnego programu „Przemysł 4.0” w kwocie ośmiu milionów złotych.

Przechodzimy do kolejnej fazy realizacji polityki innowacyjnej w Polsce. W poprzedniej kadencji wypracowaliśmy fundamenty ekosystemu. Teraz przychodzi czas na intensywną pracę, związaną m.in. z podnoszeniem kompetencji cyfrowych Polaków. W tym celu uruchamiamy huby innowacji cyfrowych. Przez najbliższe dwa lata, będą one dla przedsiębiorców, innowatorów i studentów, miejscem dostępu do wysokiej jakości usług szkoleniowych, doradczych i demonstracyjnych. Mam nadzieję, że w konsekwencji przyniesie to erupcję kreatywności i pomysłów, które znajdą swoją niszę rynkową i odniosą sukces” – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ericsson odpowiada za budowę radiowej sieci dostępowej w technologiach 4G i 5G. Firma dostarczy rozwiązania sieci rdzeniowej z systemem zarządzania i zapewni utrzymanie infrastruktury. Niezależna sieć telekomunikacyjna, obejmie swoim zasięgiem kluczowe budynki kampusu. Sieć ma zostać uruchomiona w drugim kwartale 2020 roku. Zgodnie z założeniami Hub Innowacji Cyfrowej będzie świadczył usługi dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

„Pilotażowa sieć 5G umożliwi przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla nowych, innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. Dopięciem całości ze strony Politechniki Łódzkiej jest budowa Centrum Kompetencji 5G i Portalu Informacyjno – Komunikacyjnego 5G. Część portalu będzie służyć profesjonalnemu technologicznemu podejściu, a część ogólnie dostępna będzie miała charakter prospołeczny. Świat nam ucieka i musimy z wejściem w technologie piątej generacji przyspieszyć” – powiedział prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.

Sieć Hubów Innowacji Cyfrowych powstaje w ramach programu Komisji Europejskiej Cyfrowa Europa. Ma objąć jak największy obszar i przyczynić się do udostępnienia wiedzy technologicznej i zaplecza doświadczalnego z zakresu transformacji cyfrowej. Usługi świadczone przez centra innowacji cyfrowych będą mogły obejmować także inne technologie przyczyniające się do wdrożenia nowych rozwiązań. Dotacje na ich rozwój będą przyznawane przez Komisję Europejską.

Źródło: informacja prasowa Politechniki Łódzkiej

Badawcza Sieć 5G na Politechnice Łódzkiej
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Recent Comment

  1. Domas

    Dobra ruch. Im szybciej nauczymy się wykorzystywać potencjał 5G tym lepiej.

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności