Rozmowa z Adamem Abramowiczem, rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców Aktualności, Wywiady, Zarządzanie

Rzecznik

Jak podsumowałby Pan 2019 r. z perspektywy sektora MŚP? Jakie pozytywne zmiany udało się wprowadzić w tym roku?

Miałem być strażnikiem Konstytucji biznesu, i byłem. Ale musiałem też być komandosem wolności  gospodarczej,  głównie  dlatego,  że  nie  wszyscy  urzędnicy  przestrzegają  zapisów ustawy  Prawo  przedsiębiorców.  Na  pewno  atmosfera  na  styku  urzędy  i  instytucje  a przedsiębiorcy zmienia się na lepsze. Jednak przykładów urzędniczej ignorancji, bezduszności, a nawet uporczywego nękania przedsiębiorców było tak wiele, że kilkudziesięciu naszych prawników  zajmowało  się  głównie  interwencjami  na  wniosek  poszkodowanych.  Dlatego ostrzegam –nie pozwolimy krzywdzić przedsiębiorców! Podsumowując  działania  Rzecznika  na  rzecz  porządkowania  i  stanowienia  prawa,  muszę przyznać, że w kilku bardzo istotnych dla MŚP sprawach musieliśmy -kolokwialnie mówiąc –gasić  pożary.  Ale  udało  się  na przykład  wyłączyć  cały  sektor  MŚP  spod  działania  ustawy  o odpowiedzialności  podmiotów  zbiorowych  za  czyny  zabronione.  Przekonaliśmy  też Ministerstwo Finansów, żeby zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia obowiązku wydawania paragonu za transakcję handlową przed pobraniem za nią opłaty. Aktualnie toczymy bój o wyłączenie  MŚP  z  obowiązku  rejestracji  w  elektronicznej  bazie  danych  o  produktach  i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W przypadku np. salonu fryzjerskiego egzekwowanie BDO prowadziłoby bowiem do takich absurdów, jak  konieczność ważenia ściętych włosów, ewidencjonowania zużytych żarówek, opakowań po farbach i lakierach.

Jakie priorytety dla Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wyznacza Pan na 2020 rok?

Nie spocznę, dopóki wszyscy przedsiębiorcy w sektorze MŚP w Polsce nie uzyskają prawa do opłacania składki na  ubezpieczenie społeczne w wysokości na jaką ich stać. Przy obecnym kryterium dochodów i przychodów, mniejsze składki na ZUS może płacić co siódmy przedsiębiorca. To i tak duży sukces, o który walczyliśmy. Jeżeli jednak nasz rząd rzeczywiście zamierza zmienić kurs i obok redystrybucji i wyrównywania szans ewoluować w państwo usługowe i rozwojowe –o czym mówił pan premier Gowin na naszym przedświątecznym spotkaniu  z  przedsiębiorcami –to  reforma    największej  bariery  rozwojowej  firm,  czyli ryczałtowego ZUS, powinna być priorytetem. Jest to wspólny postulat całego środowiska MŚP. Będę też przekonywał polityków do  wprowadzenia regionalnej płacy minimalnej, ponieważ rentowność MŚP w takich województwach jak lubelskie, podlaskie czy świętokrzyskie jest o wiele niższa od rentowności w województwie mazowieckim czy śląskim . A nie powinno być tak, że koszty niwelowania różnic płacowych spadną na barki przedsiębiorców, którzy przy dzisiejszych kosztach ledwie wiążą koniec z końcem. Liczę ponadto na to, że uda się znowelizować ustawę o Rzeczniku MŚP w takim kierunku, by Rzecznik  mógł  reprezentować  i  bronić  interesów  przedsiębiorców  również  w  sprawach spornych z ZUS w sądach cywilnych, czego ustawodawca wcześniej nie przewidział.  A że wraz z pracownikami  stanowimy jedną drużynę, będą to również priorytety Biura. Oczywiście,  lista  zadań  jest  otwarta.  Gross  problemów  do  rozwiązania  zgłoszą  sami przedsiębiorcy, reprezentowani przez ponad 160 organizacji i stowarzyszeń, które działają w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.

Czego życzyłby Pan przedsiębiorcom w zbliżającym się 2020 roku?

Tego, czego sobie od lat sami życzą: stabilnego i jasnego prawa, finansowej płynności, dostępu do tanich linii kredytowych, przyjaznych urzędów. No i oczywiście sukcesów, czego wszyscy powinni przedsiębiorcom życzyć,  bo sukcesy MŚP,  to sukces nasz wspólny -naszej Polski.

Rozmowa z Adamem Abramowiczem, rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności