Nie zagub dziecka w sieci: kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK Aktualności, Bezpieczeństwo, Internet

nie zagub dziecka w sieci

Nie zagub dziecka w sieci” to kampania edukacyjno-informacyjna, którą od kilku miesięcy prowadzą wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK. Kampania ma na celu przypomnienie rodzicom, że dzieci potrzebują przewodnika także w sieci. Podpowiada jak mądrze towarzyszy== młodym ludziom w internecie. Pamiętajmy o tym właśnie teraz, ponieważ w okresie świątecznym, wolnym od szkoły, dzieci i młodzież dużo chętniej niż przy stole, spędzają czas ze smartfonami, tabletami i komputerami.

„Dostęp do technologii cyfrowych to codzienność niemal każdego młodego człowieka. Nie powstrzymamy tego. Tym bardziej, że internet ma wiele zalet: pomaga w nauce, w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, w ciekawym spędzaniu czasu. Jednak, aby dzieci mogły w pełni korzystać z jego potencjału, dorośli powinni zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci” – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

„Jak dowodzą nasze badania rodzice mają złudne poczucie kontroli - mówi Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK. – Co więcej, duża część młodych ludzi porusza się w wirtualnym świecie samodzielnie i też samodzielnie zmaga się z cyfrowymi zagrożeniami. Zdecydowana większość rodziców nie dowiaduje się o niebezpiecznych sytuacjach, których doświadczają ich dzieci w internecie – dodała ekspertka.

Niekończące się próby odciągnięcia dziecka od ekranu potrafią wzbudzić irytację i poczucie bezradności w każdym rodzicu. Starajmy się jednak nie krytykować dziecka za każdym razem, kiedy widzimy je z telefonem lub przed komputerem Powtarzające się uwagi i wyrzuty szybko przestaną wywoływać pożądaną reakcję i osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Dziecko zacznie przed nami ukrywać rzeczywisty czas spędzony online, zauważa Anna Borkowska z Akademii NASK.

Co faktycznie możemy zrobić, by nie zagubić dziecka w sieci? Stosować kontrolę rodzicielską. Co to takiego i jak mądrze z niej korzystać?

„Przede wszystkim myśląc „kontrola rodzicielska” nie koncentrujmy się jedynie na technicznych rozwiązaniach, które pomogą limitować dzieciom czas spędzany online, czy blokować niechciane, szkodliwe treści. Takie rozwiązania są bardzo ważne, ale stanowią jedynie połowę sukcesu – mówi Marta Witkowska z Akademii NASK. – Druga połowa to towarzyszenie dziecku podczas odkrywania świata Internetu i rozmawianie o jego doświadczeniach w sieci” – radzi ekspertka.

Więcej porad dostępnych jest na stronie kampanii. www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Nie zagub dziecka w sieci: kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności