PRZEKAŻ INFORMACJE DO UKE Aktualności, Prawo i Telekomunikacja

uke

 

Operatorzy sieci od 25 października 2019 roku są zobowiązani do przekazywania Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) informacji o posiadanej infrastrukturze telekomunikacyjnej i kanałach technologicznych oraz planach inwestycyjnych w tym zakresie (stanowi o tym artykuł 29b ust. 1 pkt 3 i 4 Megaustawy). Operator sieci przekazuje te informacje corocznie w terminie do dnia 31 marca według stanu faktycznego i prawnego na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. 

Dane te będą udostępniane w Punkcie Informacyjnym do spraw Telekomunikacji (PIT). Przypomnijmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej uruchomił PIT jako jedno okienko informacyjne o zasadach i warunkach inwestowania oraz o istniejących i planowanych zasobach. Docelowo punkt udzieli inwestorom informacji o formalno-prawnej stronie realizowania inwestycji, dostarczy kompletnych informacji o aktualnym stanie infrastruktury i jej lokalizacji. PIT ma zapewnić przedsiębiorcom telekomunikacyjnym między innymi: dostęp do informacji o procedurach i formalnościach wymaganych przed rozpoczęciem robót budowlanych dotyczących infrastruktury telekomunikacyjnej, istniejącej i planowanej infrastrukturze technicznej oraz obowiązujących stawkach opłat za zajęcie pasa drogowego.

Dostęp do zasobów i funkcjonalności systemu informatycznego obsługującego Punkt Informacyjny ds. Telekomunikacji jest przy tym powszechny i nie wymaga logowania. Wystarczy wejść na stronę: https://pit.uke.gov.pl. Wprowadzanie i aktualizacja danych gromadzonych w systemie, a także dostęp do danych dedykowanych przedsiębiorcom telekomunikacyjnym oraz zaprojektowanych dla nich funkcjonalności analitycznych, wymagają natomiast zarejestrowania użytkownika i uzyskania uprawnień adekwatnych do jego roli w systemie. Tworzenie i rejestrowanie konta dostępowego do PIT realizowane jest z wykorzystaniem usługi sieciowej systemu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) UKE.

Jak wyjaśnia Agnieszka Gładysz, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pierwszym krokiem dla operatora powinno być utworzenie i zarejestrowanie konta użytkownika w PUE, które będzie również kontem z przydzielonym zestawem uprawnień dla użytkownika PIT. Autoryzowanie danych przekazywanych podczas jego zakładania w PUE wymaga też posiadania przez użytkownika Profilu Zaufanego lub Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego. Po zarejestrowaniu w PUE konta użytkownika należy złożyć wniosek o dostęp do PIT wykorzystując do tego odpowiednią usługę PUE. Użytkownik musi w nim określić role, w jakich chce pracować w Punkcie Informacyjnym ds. Telekomunikacji.

Więcej: https://pit.uke.gov.pl/pl-pl/o-projekcie/

 

PRZEKAŻ INFORMACJE DO UKE
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności