Projekty e-Południe dla MiSOT [Konferencja MiŚOT Meeting 2019-05-13/15] Aktualności, Wydarzenia

misot meeting

 

W świecie Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych dzieje się dużo! Raport z projektów EPIX/Tele.Centrum/MdO/MdM pod nazwą „Projekty e-Południe dla MiSOT” przeprowadzili podczas MiŚOT Meeting następujący prelegenci: Krzysztof Fujarski, Łukasz Biernacki - MiŚOT | e-POŁUDNIE, Krzysztof Czuszek - PraMiŚOT at EPIX | Stowarzyszenie E-Południe, Sebastian Kachel – e-Południe, Marcin Pilak – Stowarzyszenie e-Południe, Tomasz Pacia – e-południe, Maciej Linscheid – EPIX, Adam Kossowski. 

Na początku Robert Jakub Woźny wspomniał także o odradzającej się inicjatywie „Nowe” Internet Society 2019 (poprzednia inkarnacja istniała w 2001 roku). Inicjatywa będzie współpracowała z IETP oraz ze światowym ISOC. Wśród zadań należy wskazać opiniowanie zmian w polskim prawie i edukacja, a także współpraca ze Stowarzyszeniem e-Południe.

Łukasz Biernacki i Sebastian Kachel przedstawili Projekt MdO (MiŚOT dla OSE) w kontekście zadań oraz osiągniętych liczb. Trwa współpraca z operatorami oraz NASK. Przedstawiono wyniki przetargów dla OSE 0 OSEP1, OSEP2 i szacunki OSEP3. Warto zauważyć, że dzięki tej inicjatywnie agreguje się wcześniej niedostępne segmenty rynku. W przyszłości należy przygotować się na nadchodzące przetargi OSE oraz pracę przy powstającym MiŚOT dla 112.

Marcin Pilak i Sebastian Kachel opowiedzieli o Tele.Centrum jako prężnie rozwijającym się projekcie. Jego zadaniem jest odciążanie obsługi klienta i działu technicznego w firmach operatorów (m.in. w czasie okresów świątecznych). Tele.Centrum stanowić będzie ważny element MiStrategii.

Prezentację Projektu Media dla MiŚOT przygotowali Sebastian Kachel i Krzysztof Fujarski. Projekt MdM, w którego skład wchodzą ICT Professional, ISP Forum (powstają dedykowane fora eksperckie) i powstający IS Portal. Łukasz Biernacki wspomniał również o powstającej Mapie Dobra, której pierwszym wyznacznikiem będzie projekt Tele.Odpowiedzialni.

MdM ma za zadanie stać się dla MiŚOT podstawowym źródłem wiedzy i portalem pełniącym rolę integratora. Najważniejszym jest fakt, że zmiany już się dzieją, a całe środowisko się im przygląda. Rynek lokalnych operatorów stoi przed ogromną szansą stania się kluczowym graczem na rynku.

Tomasz Pacia przedstawił Fundację Pomyśl o Przyszłości, a Maciej Linscheid – Security dla MiŚOT. Na zakończenie panelu Krzysztof Czuszek opowiedział o nowościach i zmianach w EPIX. Warto również wspomnieć, że EPIX osiągnął maksymalną sumę ruchu w obydwu węzłach 1,1 Tbps. Trwają prace nad integracją EPID jako systemu uwierzytelniania dla wszystkich projektów MdX, MdO, ISPForum, ISPortal i MiStrategii.

Warto zauważyć, że motyw integracji środowiska przewijał się przez całą Konferencję, a panele dotyczące tego aspektu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wskazuje to na fakt, że operatorzy chcą działań konsolidacyjnych.

Projekty e-Południe dla MiSOT [Konferencja MiŚOT Meeting 2019-05-13/15]
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności