Polska będzie liderem 5G w Europie? Technologia

5G

 

Pod koniec czerwca powołano Porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski” adresowane do wszystkich zainteresowanych: operatorów telekomunikacyjnych, izb gospodarczych, dostawców usług, sprzętu i rozwiązań telekomunikacyjnych, instytucji badawczo-rozwojowych oraz uczelni technicznych i polskich startupów. Celem porozumienia będzie stworzenie do końca tego roku Strategii „5G dla Polski”, która następnie przyjęta zostanie przez Radę Ministrów. To pierwszy krok, który pozwoli nam zostać liderem we wdrażaniu sieci 5G w Europie.

Panuje chęć, aby nowa technologia była trampoliną, która pozwoli polskiej gospodarce wybić się na wyższy poziom i stać się jednym z liderów rewolucji cyfrowej.

Dwa lata temu Unia Europejska wypracowała strategię jednolitego rynku cyfrowego. W jej ramach Komisja Europejska przedstawiła plan działań na rzecz wdrożenia sieci 5G. W opublikowanym w maju tego roku przeglądzie tej strategii potwierdzono znaczenie planu działania na rzecz sieci piątej generacji i wezwano wszystkich interesariuszy do jego szybkiej implementacji, tak aby Europa stała się globalnym liderem tej technologii. Polska, dzięki aktywnej działalności i popieraniu działań zmierzających do powszechnego wdrożenia 5G jako nowego standardu łączności ruchomej, ma być przodownikiem tej rewolucji.

Założenia Komisji Europejskiej są następujące: do końca 2017 r. państwa członkowskie powinny stworzyć krajowe harmonogramy rozmieszczenia sieci 5G, powinny także wyznaczyć przynajmniej jedno duże miasto, w którym do końca 2020 r. na zasadach komercyjnych będzie funkcjonowała sieć 5G. Z kolei w 2025 r. wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportowe powinny być pokryte zasięgiem nowej technologii.

 

Polska będzie liderem 5G w Europie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności