Panel KIKE [Konferencja MiŚOT Meeting 2019-05-13/15] Aktualności, Wydarzenia

misot meeting

 

Podczas MiŚOT Meeting dnia 2019-05-14 swój panel zaprezentowała Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. Wystąpienie Izby, jak zresztą na wszystkich poprzednich Meetingach, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Strona merytoryczna stała na najwyższym poziomie – wszak w branży telekomunikacyjnej dzieje się dużo i często, a publika wykazała zainteresowanie i aktywnie uczestniczyła w przebiegu dyskusji. Prelekcję przygotował Prezes KIKE, Karol Skupień i jego zespół. 

Obecnie KIKE prowadzi szereg działań mających na celu wspieranie Małych i Średnich Operatorów – jest ich bardzo dużo, aczkolwiek na prelekcji wspomniano o tych strategicznych.

KIKE przedstawiło swoje priorytetowe działania, wśród których szczególnie rozbudowaną (i gorącą) dyskusję z udziałem pytań publiki, wywołał temat dostępu do kanalizacji kablowej i kabli. Ten temat pojawia się bardzo często – w tym na poprzednich MM. Wiele ułatwień udało się już umiejscowić w decyzjach organów, we współpracy z UKE. Rygor natychmiastowej wykonalności został jednak w poprzednim tygodniu zdjęty przez sąd. Jak podsumował Prezes: „Straciły one ważność”. Jesteśmy zatem w momencie, gdy stare decyzje są uchylane, a nowa została również uchylona. Decyzja sądu wzbudziła konsternację, zarówno Izby, jak i zainteresowanych podmiotów.

Sprawa jest rozwojowa – dotyczyć będzie jednak sytuacji, gdy dostęp do kabli jest utrudniony, a kable zabudowane.

Poruszono również temat bycia swoistym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców – to nowy organ, powołany Konstytucją Biznesu. Współpraca z Rzecznikiem jest skuteczna, a pomaga przede wszystkim w likwidacji barier dla Operatorów.

Dużym wyzwaniem, przed którym stoi KIKE jest pole współpracy między operatorem, a nadawcą. W zasadzie chodzi o dostęp do kontentu dla MiŚOT, tak jak mają to większe podmioty. Prace trwają bardzo intensywnie, a wiele instytucji państwowych zostało do pomysłu przekonanych. To samo tyczy się nadawców – udaje się proponować rozwiązania, aby nie doprowadzić do sporu. W ramach działań przeprowadzona została ankieta, aby zorientować się, w jakim miejscu znajdujemy się jako nadawcy. To ważny argument w rozmowach z organami państwa. Poproszono też o ciągłe uczestnictwo w ankiecie – trwa ona nadal.

Wśród operatorów widać zdecydowany rozwój, szczególnie w perspektywie ostatnich dwóch-trzech lat. Coraz więcej operatorów-nadawców znajduje powyżej 300 klientów. Odbiór tych działań jest pozytywnie odbierany w środowisku.

Świadomość wśród decydentów dot. ilości Operatorów na polskich rynku jest niezwykle ważna – KIKE dba, aby tego typu informacje docierały do posłów i senatorów. Będzie to miało przełożenie na sytuację abonentów.

Toczą się dyskusje dot. ramowych warunków dostępu do słupów – z dużym udziałem KIKE. Megaustawa pozwala na wszczęcie takich postępowań, a KIKE bierze w nim udział jako strona postępowania z pełnymi uprawieniami. Izba do końca maja ma złożyć swoje stanowisko.

Na sam koniec panelu zostawiono problemy generowane przez sprawozdawczość wraz z zagadnieniami praktycznymi. W tym roku zmieniły się przepisy, a dla operatorów wniesiono jeszcze więcej obowiązków w tej kwestii. Nowe rozporządzenie poprawia sporo kwestii, a także wprowadzono automatyzację. Pod koniec tego roku szykuje się jednak propozycja zmiany m.in sprzedaży łącznej – systemy informatyczne operatorów nie segregują tak potrzebnych danych. Inną sprawą jest raportowanie ilości abonentów – powstała kontrowersja w świadczeniu po kablu miedziowym i FTTb, gdyż klienci mogą się zazębiać. Pojawiły się też problemy ze zliczaniem ruchu abonentów – dotyczy to konieczności wyeliminowania ruchu międzyoperatorskiego: a system raportowy tego nie uwzględnia! Może to doprowadzić do zakłamania w raportach UKE (problem ten też dotyka ilości danych pobieranych przez użytkowników).

W Ministerstwie Cyfryzacji powstał projekt obniżenia opłaty za zajęcia pasa drogowego w gminach i powiatach do 20 zł. Przepisy te znajdą zastosowanie wyłącznie do nowych inwestycji. Stąd potrzebny jest Raport o opłatach za dostęp do pasa drogowego.

Regulacje usług członków KIKE i opłat – wchodzą w życie dwie regulacje, polskie i unijne. Lada chwila ruszają gwarancje w zakresie POPC – nastąpi nowe (planowane) rozdanie środków unijnych, które zostaną przeznaczone na konsolidację rynku.

Panel KIKE [Konferencja MiŚOT Meeting 2019-05-13/15]
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności