Nie tylko Gdynia. Play przetestuje sieć 5G w 16 miastach Aktualności, Inwestycje, Technologia

5g_duze

Play po styczniowym testowym uruchomieniu sieci 5G w Gdyni, w lutym Play planuje podobne działania w kolejnych  miastach.

Jean Marc Harion, prezes Play ogłasza kolejne postępy operatora we wdrażaniu sieci 5G, warto jednak podkreślić, że nie będą one powszechnie dostępne.

Miasta, w których będą odbywały się testy to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, a także miejscowości turystyczne: Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg i Ustka.

Przed oferowaniem klientom dostępu do sieci 5G spółkę ogranicza na razie przede wszystkim rodzaj pozwolenia otrzymanego od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Aby otrzymać zgodę na komercyjną działalność w tej technologii Play musi wpierw przystąpić do zapowiadanej przez UKE aukcji częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz. Play zapowiada, że chce nabyć jeden blok pasma i wykorzystać go do zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G.

Warto jednak zaznaczyć, że 5G może działać również na pasmach wykorzystywanych wcześniej na potrzeby LTE, co też zapewne zamierza w pierwszej kolejności wprowadzić i aktualnie testuje Play. Dla dalszych postępów w rozwoju tej technologii kluczowe pozostaje sprzyjające otoczenie inwestycyjne, a w szczególności konieczność pełnej harmonizacji norm w zakresie pola elektromagnetycznego w polskim porządku prawnym.

 

Na koniec grudnia 2019 r. Play miał łącznie 7868 stacji bazowych. W ubiegłym roku zostało uruchomionych 865 stacji.

Nie tylko Gdynia. Play przetestuje sieć 5G w 16 miastach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności