Minister Anna Streżyńska o informatyzacji państwa Technologia

anna-strezynska-1613faa5736e784f,630,0,0,0 (1)

Minister Anna Streżyńska zauważyła, że mieszkańcy Estonii za pomocą swojego portalu administracji publicznej mogą załatwić ponad tysiąc spraw. Polacy zaledwie kilkadziesiąt i to też nie zawsze. Minister cyfryzacji uznała, że to się musi zmienić.

Obecnie aż 96 procent operacji w systemie ePUAP, to działania między urzędami. Tylko 4 proc., to czynności obywateli. Jak powiedziała Streżyńska: ” Jeżeli ktoś zajmuje się informatyzacją w sektorze publicznym, musi być przygotowany na to, że jego chlebem codziennym będą oskarżenia o przekręty. Nawet jeżeli będzie uczciwy. Dzisiaj połowa tych zasobów, które zbudowano za pieniądze z poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej, stoi niewykorzystana, podczas gdy wnioski do nowego programu operacyjnego Polska Cyfrowa, które do mnie trafiły, czterokrotnie przewyższają to, co jest do dyspozycji. I proszę sobie wyobrazić, że prawie w każdym z nich jest mowa o budowie serwerowni. Tymczasem serwerownie zbudowane w poprzedniej perspektywie stoją nieużywane i właściciele nie mają ich za co utrzymać! Dodatkową przyczyną takiego marnowania zasobów jest to, że urzędnicy, a także wynajmowane zewnętrzne firmy, często tworzą sobie przy okazji takich projektów gwarancję zatrudnienia. Można sobie przecież zaplanować projekt informatyczny trwający trzy lata, przy którym będzie pracować 130 osób, a połowa wynagrodzeń będzie pochodziła z funduszy UE. Choć można by to samo zrobić w rok siłami kilkakrotnie mniejszymi”.

Źródło: Telko

Minister Anna Streżyńska o informatyzacji państwa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności