Mały ZUS plus – kto skorzysta? Bez kategorii

Mały ZUS

Mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne, znane jako „Mały ZUS” od początku lutego obejmują większą grupę przedsiębiorców. Aby z nich skorzystać należy jednak spełnić konkretne warunki.

Dwa kluczowe warunki skorzystania z Małego ZUS Plus to: przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały 2019 rok, które nie przekroczyły 120 000 zł oraz prowadzenie tej działalności w poprzednim roku przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych. Warto tu podkreślić istotną zmianę: do 31 stycznia 2020 brany był pod uwagę przychód, a obecnie dochody przedsiębiorcy.

Mały ZUS Plus można opłacać, jeśli przedsiębiorca korzystał wcześniej z Ulgi na start (lub zrezygnuje z korzystania z tego uprawnienia) oraz z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy. Nie można też opłacać składek Mały ZUS Plus w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni rzadko spełniać będą te warunki, często jednak korzystają z podwykonawców, których często może to dotyczyć. Także jeśli przedsiębiorca nie korzystał wcześniej z Małego ZUS, a spełnia nowe zasady może wyrejestrować się z ubezpieczenia i zgłosić ponownie z nowym kodem Jest na to czas do 2 marca 2020 roku.

Należy też pamiętać, że obniżenie zobowiązań dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne i nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Minusem ulgi jest natomiast fakt, iż opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne ma wpływ na wysokość konkretnych świadczeń, przede wszystkim zasiłku chorobowego, a także świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, czy zasiłku opiekuńczego. Wolniej liczony jest też staż emerytalny. Między innymi z tego powodu nie wszyscy uprawnieni decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania.

Do „Małego ZUS” przystąpiło w 2019 roku ponad 133 tysiące przedsiębiorców.

Mały ZUS plus – kto skorzysta?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności