Uczestnicy MiŚOT Meetingu, wypełniający salę Hotelu Windsor, drugiego dnia konferencji zapewne pamiętają debatę o jakże wymownej nazwie „IPTV vs DVBx”. Jako jeden z organizatorów i moderator tej debaty, chciałbym podsumować jej przebieg i wyniki.
W debacie uczestniczyli zaproszeni goście (na zdjęciu od lewej): Tomasz Pawłowski – Prezes Zarządu i główny inżynier Metroport sp. z o.o. – dostawcy IPTV dla ISP, Grzegorz Żórański – Menedżer Sprzedaży w Satlan Sp. z o.o. – jako niezależny ekspert w dziedzinie transmisji TV, Grzegorz Szeliga – Prezes Zarządu iNET Group, członek GRTV KIKE, wieloletni praktyk w zakresie usług TV dla ISP oraz Tomasz Pala – wspólnik odpowiedzialny za technikę w Mediasat S.C. oraz biegły w zakresie medium koncentrycznego i technologii broadcastowych. W trakcie debaty dołączył Marcin Moczkowski.
Podczas debaty, po wymianie argumentów za i przeciw konkretnym rozwiązaniom, uczestnicy jak i publiczność doszli do wspólnych wniosków uniwersalnych dla każdej technologii dosyłu:
-
„nie stać nas na tanie sieci” – wybór technologii nie powinien opierać się na pozornych oszczędnościach z nią związanych, usługi powinny być kreowane zgodnie ze standardami, a utrzymanie takowych będzie kosztować;
-
„standaryzacja” jako rozwinięcie poprzedniego wniosku – nieważne co jest robione, ważne, aby było w jakimś udokumentowanym standardzie;
-
„IPTV czy DVB to tylko ostatnia mila usługi”, której wytwarzanie powinno być na niezmiennie wysokim poziomie niezależnym od sposobu dostarczenia – to centralny punkt wytwarzania usługi telewizyjnej, wraz ze składowymi dystrybucyjnymi decyduje o tym, co na ostatniej mili będzie się działo;
-
„OTT i tak zmieni rynek na zawsze i trzeba być na OTT gotowym technicznie” – CDN-y i duża przepływność unicastowa, 40 G, a nawet i 100 G sieci szkieletowej – to wyzwania, które czekają nas w nadchodzących latach i na które trzeba być gotowym.
Jak widać, pomimo wielu punktów zapalnych, w teorii różniących zwolenników obu technologii, unifikacja po stronie wytwórczej cyfrowej telewizji, konieczność stosowania usług dodanych – w formie kanału zwrotnego, treści na życzenie czy treści dopasowanych do klienta (kontrola rodzicielska, PPV itp.) doprowadziła do konkluzji, że to jakość i profesjonalizm (w tym standaryzacja) pozwalają na świadczenie usług na właściwym poziomie, podczas gdy wybór technologii jest rzeczą wtórną.
Podczas debaty, po wymianie argumentów za i przeciw konkretnym rozwiązaniom, uczestnicy jak i publiczność doszli do wspólnych wniosków uniwersalnych dla każdej technologii dosyłu: „nie stać nas na tanie sieci”, „standaryzacja”, „IPTV czy DVB to tylko ostatnia mila usługi” czy „OTT i tak zmieni rynek na zawsze i trzeba być na OTT gotowym technicznie
W imieniu swoim oraz organizatorów MiŚOT Meetingu (iNET group, e-Południe, ICT Professional) chciałbym podziękować zaproszonym gościom za merytoryczny wkład w dyskusję, oraz publiczności za aktywne uczestnictwo.
Pełny zapis debaty znajdziecie na kanale YouTube MiŚOT oraz iNET Group Videos. Informacji na temat naszych prezentacji szukajcie także w newsletterach iNEWS oraz MiŚOT PING.
Na kolejne burzliwe debaty i ciekawe wystąpienia zapraszam już teraz do Wisły. Wiosenna edycja MiŚOT Meetingu odbędzie się 2019-05-13/15 w Hotelu STOK.
Autor: Grzegorz Szeliga