IPTV vs DVBx – podsumowanie debaty z ostatniego MiŚOT Meetingu (2018-10-22/24 Jachranka) Aktualności, Technologia

Smart-TV-Shazam_main-1_f

Uczestnicy MiŚOT Meetingu, wypełniający salę Hotelu Windsor, drugiego dnia konferencji zapewne pamiętają debatę o jakże wymownej nazwie „IPTV vs DVBx”. Jako jeden z organizatorów i moderator tej debaty, chciałbym podsumować jej przebieg i wyniki.

W debacie uczestniczyli zaproszeni goście (na zdjęciu od lewej): Tomasz Pawłowski – Prezes Zarządu i główny inżynier Metroport sp. z o.o. – dostawcy IPTV dla ISP, Grzegorz Żórański – Menedżer Sprzedaży w Satlan Sp. z o.o. – jako niezależny ekspert w dziedzinie transmisji TV, Grzegorz Szeliga – Prezes Zarządu iNET Group, członek GRTV KIKE, wieloletni praktyk w zakresie usług TV dla ISP oraz Tomasz Pala – wspólnik odpowiedzialny za technikę w Mediasat S.C. oraz biegły w zakresie medium koncentrycznego i technologii broadcastowych. W trakcie debaty dołączył Marcin Moczkowski.

 

 

Podczas debaty, po wymianie argumentów za i przeciw konkretnym rozwiązaniom, uczestnicy jak i publiczność doszli do wspólnych wniosków uniwersalnych dla każdej technologii dosyłu:

  • „nie stać nas na tanie sieci” – wybór technologii nie powinien opierać się na pozornych oszczędnościach z nią związanych, usługi powinny być kreowane zgodnie ze standardami, a utrzymanie takowych będzie kosztować;

  • „standaryzacja” jako rozwinięcie poprzedniego wniosku – nieważne co jest robione, ważne, aby było w jakimś udokumentowanym standardzie;

  • „IPTV czy DVB to tylko ostatnia mila usługi”, której wytwarzanie powinno być na niezmiennie wysokim poziomie niezależnym od sposobu dostarczenia – to centralny punkt wytwarzania usługi telewizyjnej, wraz ze składowymi dystrybucyjnymi decyduje o tym, co na ostatniej mili będzie się działo;

  • „OTT i tak zmieni rynek na zawsze i trzeba być na OTT gotowym technicznie” – CDN-y i duża przepływność unicastowa, 40 G, a nawet i 100 G sieci szkieletowej – to wyzwania, które czekają nas w nadchodzących latach i na które trzeba być gotowym.

Jak widać, pomimo wielu punktów zapalnych, w teorii różniących zwolenników obu technologii, unifikacja po stronie wytwórczej cyfrowej telewizji, konieczność stosowania usług dodanych – w formie kanału zwrotnego, treści na życzenie czy treści dopasowanych do klienta (kontrola rodzicielska, PPV itp.) doprowadziła do konkluzji, że to jakość i profesjonalizm (w tym standaryzacja) pozwalają na świadczenie usług na właściwym poziomie, podczas gdy wybór technologii jest rzeczą wtórną.

Podczas debaty, po wymianie argumentów za i przeciw konkretnym rozwiązaniom, uczestnicy jak i publiczność doszli do wspólnych wniosków uniwersalnych dla każdej technologii dosyłu: „nie stać nas na tanie sieci”, „standaryzacja”, „IPTV czy DVB to tylko ostatnia mila usługi” czy „OTT i tak zmieni rynek na zawsze i trzeba być na OTT gotowym technicznie

W imieniu swoim oraz organizatorów MiŚOT Meetingu (iNET group, e-Południe, ICT Professional) chciałbym podziękować zaproszonym gościom za merytoryczny wkład w dyskusję, oraz publiczności za aktywne uczestnictwo.

Pełny zapis debaty znajdziecie na kanale YouTube MiŚOT oraz iNET Group Videos. Informacji na temat naszych prezentacji szukajcie także w newsletterach iNEWS oraz MiŚOT PING.

Na kolejne burzliwe debaty i ciekawe wystąpienia zapraszam już teraz do Wisły. Wiosenna edycja MiŚOT Meetingu odbędzie się 2019-05-13/15 w Hotelu STOK.

Autor: Grzegorz Szeliga

IPTV vs DVBx – podsumowanie debaty z ostatniego MiŚOT Meetingu (2018-10-22/24 Jachranka)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności