Dzieci w sieci Bezpieczeństwo

Gdzie szukać więcej informacji na temat bezpieczeństwa dziecka w sieci?

Temat bezpieczeństwa dzieci w sieci jest naprawdę ważny i prawda jest taka, że dotyczy wszystkich dzieci. Z Internetu dzieci korzystają coraz częściej nie tylko w domu, ale również w szkole i w domach rówieśników, czy w miejscach, gdzie jest darmowy hot-spot (zwłaszcza nastolatki za pomocą telefonów). O ile zatem programy kontrolujące poczynania dziecka w sieci są dobrym dodatkiem, o tyle najważniejsza jest edukacja dzieci oraz rodziców, nauczycieli, w zakresie zagrożeń i profilaktyki działań.

dziecko w sieci logo

Przydatne informacje i linki do stron

W ramach walki z przestępczością internetową, wymierzoną w małoletnich oraz w ramach uświadamiania społeczeństwu skali problemu, edukacji rodziców, dzieci i nauczycieli, powstało wiele ciekawych projektów, akcji, a także stron poświęconych tematowi i stron bezpiecznych dla dzieci. Na zakończenie prezentujemy wybrane przez nas projekty i zapraszamy do zapoznania się z nimi bliżej.

  • „Dziecko w Sieci” – program przygotowany przez Fundację Dzieci Niczyje w 2005 roku. W ramach programu od lat organizowane są spotkania edukacyjne z dziećmi, rodzicami, czy nauczycielami, imprezy plenerowe promujące akcję, a także inne eventy mające na celu zwrócenie uwagi na problem. Więcej informacji na stronie internetowej poświęconej zagadnieniu:

www.dzieckowsieci.pl

  • Na stronie internetowej www.helpine.org.pl znajdują się informacje dotyczące tego, jak zachowywać się w Internecie, a także jak postępować w przypadku pojawiających się problemów. Poprzez specjalny formularz można zgłosić problem i uzyskać opinie ekspertów oraz pomoc.
  • Program europejski Safer Internet (czyli bezpieczniejszy Internet) ma na celu promocję korzystania z nowych technologii w sposób bezpieczny. Polskie Centrum Programu Safer Internet tworzą wspomniana wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa). Centrum priorytetowo zajmuje się działaniami mającymi na celu promocję bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Strona internetowa programu:

www.saferinternet.pl

  • Na stronie internetowej www.dyżurnet.pl, znajdują się dane dotyczące przestępstw internetowych w liczbach w latach ubiegłych. Serwis informuje o procedurach postępowania na wypadek zdarzenia, a przede wszystkim daje możliwość raportowania zgłoszeń. Poprzez specjalny formularz na stronie, można zgłosić strony o treściach rasistowskich, pornograficznych z udziałem dzieci, zwierząt, czy z udziałem przemocy.
  • www.cert.pl – serwis, na którym znajdują się informacje o tym, gdzie zgłosić przestępstwo internetowe, nadużycie. Na stronie znajduje się również formularz z możliwością zgłoszenia problemu online (przestępstwa). CERT, czyli Computer Emergency Response Team jest zespołem, który został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie (w ramach NASKu).
  • Fundacja Kidprotect.pl jest organizacją pozarządową non-profit, której celem jest ochrona dzieci, zarówno przed zagrożeniami świata wirtualnego, jak i realnego. Działania podejmowane przez fundację (związane z ochroną dzieci w sieci), to między innymi Szkoła Bezpiecznego Internetu. Zapraszamy na stronę fundacji po wiele ciekawych informacji:

www.kidprotect.pl

  • Strony bezpieczne dla najmłodszych, wyjaśniające w sposób zrozumiały dzieciom, dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest tak ważne, jak zachowywać się w wirtualnej rzeczywistości, żeby nie narażać się na niebezpieczeństwo oraz jak rozsądnie korzystać z Internetu. Oba projekty przygotowane są z myślą o dzieciach, a oprócz części „edukacyjnej”, bawią w sposób bezpieczny i edukują poprzez zabawę:

www.sieciaki.pl, www.necio.pl.

 

Małgorzata Ćwięczek
Specjalista ds. marketingu
Aptus.pl

Dzieci w sieci
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności