Automatyzacja i cyfryzacja zmienią wiele branż Aktualności, Technologia

First_man_moon2

„Obecny rok rozpoczyna nową dekadę, która w wyniku przyspieszającej rewolucji technologicznej może okazać się jedną z najciekawszych w historii” – pisze w Pulsie Biznesu Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wszystko wskazuje na to, że kolejne lata przybliżą świat do wielu futurystycznych wizji. W czasie trwania poprzedniej dekady światowa gospodarka wstawała z kolan po poważnym kryzysie finansowym w latach 2008-2009. Dziś już wiadomo, że w następnym dziesięcioleciu główną dźwignią zmian będą nowe technologie. Jak już wiemy, zgodnie z planami misji Artemis człowiek ponownie stanie na Księżycu w 2024 roku i tym razem zamieszka tam na stałe do 2028 roku. Planowana jest pierwsza misja na Marsa oraz będziemy obserwować rozwój transportu na granicy atmosfery i kosmosu.

Rewolucyjny druk 3D w połączeniu z nanotechnologiami umożliwi w medycynie wymianę dowolnych części ciała. Jest również szansa, że świat odnajdzie skuteczne leki na AIDS i raka. Wszystko to będzie skutkować ciągłym wzrostem długości życia. Coraz powszechniejsze będzie życie trwające nawet 100 lat. Naukowcy przewidują również, że robotyka w połączeniu z rozwojem sztucznej inteligencji spowoduje powstanie pierwszych cyborgów, kojarzonych dotychczas głównie z filmem „Terminator”. Z pewnością będzie to oznaczać ogólnoświatową dyskusję nad etycznym wymiarem sztucznej inteligencji czy możliwościami klonowania. Jednocześnie automatyzacja i cyfryzacja całkowicie zmienią przemysł oraz wiele branż usługowych. Robotyzacja gospodarki z jednej strony spowoduje większą konkurencyjność wśród zamożnych państw europejskich, ale z drugiej strony może spowodować obawy o miejsca pracy. Zwłaszcza w wymiarze globalnym przy nadal rosnącej populacji, która w latach 20. XXI wieku ma zwiększyć się z 7,7 do 8,5 miliarda ludzi.

Robotyzacja w połączeniu z upowszechnieniem strategii „winners take all” spowoduje w ujęciu globalnym wzrostu nierówności majątkowych i dochodowych. Cyfryzacja nadal będzie zmieniać sposoby komunikacji i media, a także wywoływać coraz częstsze pytania o prawdziwość informacji, wolność wyboru oraz prywatność. Ponieważ Europa przegrała walkę o dane i platformy technologiczne, z których codziennie korzystają konsumenci, liderem tych zmian pozostaną amerykańskie korporacje technologiczne.

Źródło: Puls Biznesu, dlahandlu.pl
f
ot. First Man (dystr. w Polsce – United International Pictures 2018)

Automatyzacja i cyfryzacja zmienią wiele branż
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności