Zmiana stawek za zajęcie pasa drogowego na urządzenia telekomunikacyjne Aktualności, Infrastruktura, Prawo i Telekomunikacja

Ministerstwo-Cyfryzacji-logo

Samorządy muszą zmienić stawki za zajęcie pasa drogowego na urządzenia telekomunikacyjne. Stawki muszą być dostosowane do przepisów tzw. megaustawy, która wyznacza je dla obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej do 20 złotych. Termin mija 25 stycznia. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina równocześnie, że konieczna jest zmiana uchwał w tych samorządach, w których obowiązują wyższe stawki, niż te przewidziane nowymi przepisami ustawy o drogach publicznych.

Ustawa z 30 sierpnia ubiegłego roku z nowymi zasadami dotyczącymi wspierania rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, wprowadziła zmiany w ustawie o drogach publicznych. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 25 października, nakłada na samorządy obowiązek obniżenia maksymalnych stawek za zajęcia pasa drogowego w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej. Samorządy otrzymały 3 miesiące czasu na wprowadzenie w/w zmian.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych rady gmin, powiatów i sejmiki województw uchwalają dla dróg, którymi zarządzają wysokość stawek za zajęcie 1 metra kwadratowego pasa drogowego. Opłata za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z zarządzaniem drogami lub ruchem drogowym nie może przekroczyć 20 złotych. Termin dostosowania uchwał w tym zakresie upływa 25 stycznia 2020. Więcej informacji i wzory uchwał ze stawkami opłat za pas drogowy dostępne są na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zmiana stawek za zajęcie pasa drogowego na urządzenia telekomunikacyjne
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności