Wyzwania dla rozwoju internetu w 2020 roku Aktualności, Bezpieczeństwo, Internet, Technologia

IoThings

Jesteśmy coraz bliżej komercyjnego uruchomienia sieci 5G w Polsce – przypomina Telepolis.pl. Najbliższa przyszłość to również rozwój Internetu Rzeczy. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń przed cyberatakami. Ważnymi kwestiami w 2020 roku będzie również walka z dezinformacją oraz przeciwdziałanie monopolowi technologicznych gigantów.

„Zjawiska takie jak dezinformacja, cyberprzemoc czy cyberprzestępczość są dla Internetu największym zagrożeniem. Kradzieże tożsamości, próba wykorzystywania internetu do prowadzenia działalności agresywnej w stosunku do innych państw – te zjawiska prowadzą do różnych ograniczeń. Wyzwaniami są także rola mediów społecznościowych i dyskusja o łańcuchu wartości – kto i w jakim stopniu powinien wpływać na rozwój infrastruktury i w nią inwestować oraz jak sprawiedliwie dzielić zyski z internetu poprzez odpowiednie regulacje” - powiedział agencji Newseria Biznes Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jak podkreślił szef MC, Internet jest narzędziem, które sprzyja monopolizacji rynku przez gigantów technologicznych. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w wielu krajach Europy, a także w USA rozwineła się działalność urzędów antymonopolowych, wymierzona w tak zwaną grupę GAFA (Google, Amazon, Facebook i Apple).

Już 7 stycznia Play chce udostępnić szerokiemu gronu odbiorców w Trójmieście łączność 5G. Komercyjne wdrożenie nowej technologii telekomunikacyjnej wiąże się z wieloma wyzwaniami. W pierwszej kolejności z koniecznością rozbudowy infrastruktury sieciowej oraz z zapewnieniem odpowiednich zabezpieczeń przed cyberatakami, których liczba wzrośnie wraz z liczbą urządzeń podpiętych do Internetu.

„Wyzwaniem dla nas obecnie jest nie tylko IoT i 5G, lecz także walor edukacyjny. Część mediów koncentruje się na tym, żeby przerażać widzów czy słuchaczy różnymi zagrożeniami. Oczywiście niebezpieczeństwa istnieją, ale patrzymy na pozytywny aspekt tej nowej rewolucji cyfrowej, która się na naszych oczach rozgrywa” - powiedział Jacek Leśkow, dyrektor NASK.

Szef NASK ocenia również, że rok 2020 upływać będzie pod znakiem dyskusji o równowadze między bezpieczeństwem, a wolnością słowa w Internecie. Narastającym problemem są i długo będą tzw. fake newsy, które przyczyniają się do spadku zaufania społecznego. Walka z dezinformacją jest trudna. Nieprawdziwe informacje są niemożliwe do oddzielania od faktów, dopóki nie nastąpi zmiana nawyków czytelników, którzy przyzwyczajeni są do szybkiej i pobieżnej konsumpcji treści.

„Osoby, które nie mają pojęcia na dany temat, wypowiadają się w sposób autorytarny, tworzą przykładowo swój blog, a potem te wypowiedzi są multiplikowane i – często nieświadomie, bez złych intencji – powstaje fake news. Dlatego musimy nauczyć się filtrować informacje, oddzielać szum informacyjny od autentycznych treści. Wielkim wyzwaniem jest również to, jak zdefiniować autorytety, gdzie szukać fachowców, kogo słuchać i jak konstruować sobie spójny obraz rzeczywistości w świecie cyfrowym” - dodaje dyrektor NASK

Roman Malinowski, dyrektor rejestru krajowego domeny.pl podkreśla, że priorytetem jest dzisiaj bezpieczny i coraz szybszy Internet, ale z zachowaniem prywatności i bezpieczeństwa. Tego oczekują obecnie użytkownicy. Zarówno biznes, instytucje rządowe, jak i zwyczajni internauci. Niezależnie od zagrożeń, sieć musi pozostać otwarta dla wszystkich.

Źródło: Telepolis.pl

Wyzwania dla rozwoju internetu w 2020 roku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności