Sztorm w Europie: Baltic Highway już gotowa! Infrastruktura, Internet, Inwestycje, Nowości

data

Już od wczoraj sprawnie działa Baltic Highway, czyli nowoczesna sieć transmisji danych, łącząca Tallin z Frankfurtem, przebiegając przez Rygę, Wilno, Warszawę  i Berlin. Ta światłowodowa sieć o długości 3000 km charakteryzuje się wyjątkową niezawodnością, krótkim, bo zaledwie 35-milisekundowym czasem dostępu do danych, wydajnością kanałową rzędu 100G oraz całkowitą przepustowością 9,6 Tbitów na sekundę.

Baltic Highway jest pierwszą (i jak dotąd jedyną) jednolitą siecią, która nie składa się z odrębnych sieci obsługiwanych przez różnych operatorów, a korzysta z infrastruktury pojedynczego dostawcy. Ponadto stanowi ona infostradę gwarantującą najszybsze połączenie pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią, umożliwiając łączność z Sankt Petersburgiem (Rosja) za pośrednictwem połączeń typu 100G, a z Białorusią w oparciu o połączenia 10G.

- Stworzona przez nas sieć jest idealna dla operatorów tzw. dużych danych, jak również dla instytucji finansowych i banków, dla których możliwość szybkiej wymiany danych jest niezwykle istotna. Jest to również ważne osiągnięcie dla działających w Finlandii centrów danych Microsoft, Google i Yandex. Dotychczas musiały one stosować sieci transmisji danych typu 10G. Baltic Highway jest jak autostrada do Frankfurtu, przy czym nie występują na niej skrzyżowania i kontrole graniczne – powiedział Juozas Rumbutis, kierownik Działu Sprzedaży Data Logistics Center.

Projekt Baltic Highway był prowadzony przez trzech partnerów: Data Logistics Center (Litwa), Latvenergo (Łotwa) i Televork (Estonia). Proces tworzenia sieci danych realizowano przez ponad pięć lat, a cała inwestycja pochłonęła ponad 1,5 mln euro.

Sieć Baltic Highway działa w oparciu o światłowód wbudowany w obiekty infrastruktury zarządzanej przez spółki energetyczne, tj. linie wysokiego napięcia i rurociągi.

Źródło: Data Logistics Center
Zdjęcie: datalogistics.lt

Sztorm w Europie: Baltic Highway już gotowa!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności