Plany Ministerstwa Cyfryzacji – panel dyskusyjny na PLNOG Wydarzenia, Wywiady

17191800_1397608420282966_5801831212304095888_o

7 marca, w trakcie XVIII edycji konferencji PLNOG, reprezentanci polskiej branży telekomunikacyjnej mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym z minister Anną Streżyńską. Była to zatem wyczekiwana przez wszystkich okazja do zapoznania się z planami Ministerstwa względem rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Podczas dyskusji, pani minister zaznaczyła jak ważne jest stworzenie rzetelnej ustawy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, aby móc zapewnić państwu system obronny na wysokim poziomie. Podkreśliła również, że bezpieczeństwo sieci jest wspólnym interesem całego kraju i zadeklarowała chęć i gotowość do współpracy z operatorami i organami administracyjnymi w celu budowania systemu wzajemnego informowania.

Zapytana o to jakie ulepszenia w administracji państwa planuje Ministerstwo, odpowiedziała, że priorytetem jest ułatwienie funkcjonowania usług e-administracji, w tym usług komunalnych, szkolnictwa, czy ochrony zdrowia. Według pani minister, istotne rejestry państwowe, takie jak np. punkty karne kierowców, powinny być łatwo dostępne dla mas.

Anna Streżyńska przyznała również, że działanie portalu ePUAP pozostawia wiele do życzenia i jest właściwie „nienaprawialne”, dlatego obecnie trwają prace nad nowym portalem wraz z warstwą transakcyjną – gov.pl, które potrwają do końca 2017 roku, lub nawet dłużej. – Głównym celem jest przybliżanie tych usług cały rok, a w tle działania naprawcze – podsumowała minister.

W odpowiedzi na pytanie jak przedsiębiorcy mogą wspomóc działania Ministerstwa, wyznała, że obecnie niełatwo jest pozyskać nowych ludzi do pracy, którzy poświęciliby się sprawie nie nastawiając na komercyjny zysk, choć nie ukrywa, że przedsiębiorcy mają to, czego nie ma Ministerstwo – doświadczenie w branży. Zapowiedziała również, że planują zatrudnić około 120 osób do strategicznych działań Ministerstwa, a przy okazji współpracować na zasadzie wolontariatu z podmiotami, które organizowałyby szkolenia i dyżury dla ich specjalistów.

Pod koniec panelu, Anna Streżyńska skomentowała rozwój oprogramowania opensource, mówiąc że na większość, jak np. ZUS, nie mają oni niestety wpływu, zatem z ramienia Ministerstwa Cyfryzacji powstaje wyłącznie gov.pl, a wszelkie ich deklaracje nakłaniające inne instytucje żeby inwestować w opensource były dotychczas ignorowane. Zwieńczeniem panelu było spotkanie robocze ekspertów, którzy postanowili złożyć deklarację chęci wsparcia Ministerstwa Cyfryzacji.

Plany Ministerstwa Cyfryzacji – panel dyskusyjny na PLNOG
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności