Nowy projekt badawczy Instytutu Łączności i UJ Bez kategorii

mobil_ogrenme_nasil-990x660

Collegium Medicum UJ oraz Instytut Łączności podpisały 21 kwietnia porozumienie o współpracy, którego celem jest przygotowanie raportu o wpływie na zdrowie mieszkańców pól elektromagnetycznych (PEM) wytwarzanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej.

Raport ma zbiorczo przedstawić aktualny stan wiedzy z badań oraz diagnostyki medycznej na temat oddziaływania fal elektromagnetycznych na organizm człowieka. W ramach podpisanej umowy zadanie to wziął na siebie Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjaliści z Instytutu Łączności–PIB z Warszawy stworzą natomiast na tej podstawie kolejne opracowanie – raport dotyczący oddziaływania PEM w aspektach zdrowotnym, środowiskowym, technicznym i prawnym. Obie instytucje będą też prowadziły wspólnie akcje edukacyjne i informacyjne dotyczące PEM oraz właściwego korzystania z telefonów komórkowych.

Porozumienie oraz przygotowanie raportu ma związek z opracowaniem i skierowaniem do Sejmu RP projektu nowelizacji „megaustawy” oraz z debatą społeczną o potencjalnym niepożądanym wpływie pól elektromagnetycznych emitowanych z instalacji radiokomunikacyjnych na zdrowie ludzkie. Ministerstwo Cyfryzacji wzięło aktywny udział w tej dyskusji oraz podjęło działania zmierzające do weryfikacji aspektów zdrowotnych i ustalenia rozwiązań prawnych i praktycznych eliminujących wątpliwości i obawy zgłaszane przez partnerów społecznych.

Pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP 19 kwietnia powołany został zespół roboczy ds. przygotowania projektu ustawy dedykowanej problematyce potencjalnych niepożądanych emisji pól elektromagnetycznych (PEM). Jego zadaniem będzie przedyskutowanie w gronie ekspertów, strony społecznej oraz przedstawicieli operatorów opartych na bazie prac Collegium Medicum UJ i Instytutu Łączności założeń do projektu ustawy, która umożliwi pożądany rozwój nowoczesnych mobilnych technologii telekomunikacyjnych w zgodzie z interesem mieszkańców.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Zdjęcie: globedia.com

Nowy projekt badawczy Instytutu Łączności i UJ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności