Nowelizacja megaustawy – mniej problemów? Infrastruktura, Internet, Nowości, Prawo i Telekomunikacja

shutterstock_51171040

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ministerstwo zaniechało konsultacji opublikowanych w lipcu 2015 r. założeń do nowelizacji i w trybie przyspieszonym opracowało już sam projekt nowelizacji. Do konsultacji przedstawione zostały także projekty aktów wykonawczych do nowelizacji. – informuje TELKO.in

Podobnie jak lipcowe założenia, nowy projekt reguluje zasady udostępnienia infrastruktury technicznej (w tym telekomunikacyjnej) przez różnego typu dysponentów, m.in. uporządkuje zasady regulowanego dostępu do infrastruktury firm energetycznych. W projekcie istnieje także zapis o obowiązku udostępniania infrastruktury wybudowanej z wykorzystaniem środków publicznych.

Modyfikacjom ulega też art.30 megaustawy, na podstawie którego przedsiębiorcy telekomunikacyjni uzyskają dostęp do zasobów budynkowych – przepisy te ulegają dalszym obostrzeniom na korzyść inwestorów. Część czynności w żądaniu o dostęp nie będzie już wymagało wniosku do Prezesa UKE. Istotny wydaje się być zapis dotyczący możliwości żądania dostępu do nieukończonych jeszcze budynków, co pomoże operatorom w kontaktach z deweloperami mieszkaniowymi.

Oprócz tego, od teraz operatorzy infrastruktury technicznej będą musieli uwzględnić wnioski operatorów telekomunikacyjnych o koordynację robót budowlanych, których celem jest budowa sieci telekomunikacyjnych.

Nowelizacja reguluje również stawki za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym (art. 39 ustawy o drogach publicznych). Stawki zostały ustalone na poziomie 1-7 zł za metr bieżący kanalizacji (w zależności od typu) rocznie. Minister Anna Streżyńska mówiła niedawno, iż celem resortu cyfryzacji jest, aby nowelizacja została przyjęta do marca bieżącego roku.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, TELKO.in
Zdjęcie: andre-mueller-versicherung.de

Nowelizacja megaustawy – mniej problemów?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności