Milionowe kary dla Facebooka? Gigant nie uniknie rozprawy o łamanie zasad w systemie rozpoznawania twarzy Aktualności

461062-3-ways-to-fight-faceboo

 

Facebook przegrał postępowanie zmierzające do odrzucenia pozwu zbiorowego w sprawie nieprawidłowości w systemie rozpoznawania twarzy użytkowników. To oznacza że dojdzie do procesu, w wyniku którego serwis może zapłacić nawet 35 mld dolarów odszkodowania.

Sprawa sięga w przeszłość do 2015 r., gdy grupa użytkowników Facebooka ze stanu Illinois w USA oskarżyła serwis o postępowanie niezgodne z lokalnymi przepisami stanowymi. Według pozwu Facebook zachęcał użytkowników do korzystania z systemu rozpoznawania twarzy do oznaczania swoich znajomych na zdjęciach i przy okazji zbierał dodatkowe dane na temat internautów bez informowania ich o tym i uzyskania stosownej zgody.

Postępowanie trwa od kilku lat, w jego trakcie prawnicy Facebooka starali się na wszelkie sposoby powstrzymać rozpoczęcie procesu, jednak przegrywali w tej sprawie w kolejnych instancjach. Teraz według informacji branżowych mediów sąd odrzucił ostatni wniosek Facebooka co oznacza, że właściwy proces może się rozpocząć, choć na razie nie podano daty pierwszej rozprawy.

W najgorszym scenariuszu dla Facebooka serwis kierowany przez Marka Zuckerberga będzie musiał zapłacić 7 mln użytkowników odszkodowania w wysokości od 1 do 5 tys. dol., co ostatecznie może oznaczać nawet 35 mld dol. kary.

[źródło: Wirtualne Media]

 

Milionowe kary dla Facebooka? Gigant nie uniknie rozprawy o łamanie zasad w systemie rozpoznawania twarzy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności