Kary za korzystanie z cudzego Wi-Fi Bezpieczeństwo, Internauci, Internet, Prawo i Telekomunikacja

rablobacsi

Nie każda otwarta sieć Wi-Fi to publiczny hotspot. Nawet jeśli bez problemu można się do niej podłączyć, to nie znaczy, że ma się do tego prawo – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Część z nich to bowiem prywatne sieci, których administratorzy nie zabezpieczyli hasłem. Pomimo że dają wszystkim możliwość połączenia się, to wcale nie oznacza, że taki mieli zamiar, a za ich bezmyślność zapłacić może „dziki” internauta.

Nawet za jednorazowe podłączenie się do prywatnego routera, nieuprawniony użytkownik może znaleźć się w sądzie jako oskarżony. Kary, które przewidują przepisy to m.in. grzywna, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch. Zgodnie z Kodeksem karnym, jest to przestępstwo przeciwko ochronie informacji. Zgodnie z art. 267, osoba podłączająca się do cudzej sieci może zostać uznana za uzyskującą dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej.

„Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″ – KK Art. 267 § 1.

Ściganie przestępstwa określonego w tych przepisach następuje na wniosek pokrzywdzonego. Większość takich przypadków pozostanie więc bez konsekwencji. Niemniej warto mieć na uwadze, że nawet do korzystania z niezabezpieczonego punktu dostępowego należy mieć upoważnienie – komentuje Dziennik Gazeta Prawna.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zdjęcie: media20.blog.hu

Kary za korzystanie z cudzego Wi-Fi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności