Internetowa szansa dla gmin Aktualności, Infrastruktura, Internet, Konkursy

MinCyfryz

W ramach konkursu „Publiczny internet dla każdego” gminy mogą zdobyć ponad 64 tysiące złotych dofinansowania na rozwój internetowej infrastruktury. Do udziału w plebiscycie zapraszają Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

Kolejka w przychodni, pisanie pracy w lokalnej bibliotece, oczekiwanie na pociąg- to w takich miejscach najchętniej sięgamy po smartfon, tablet czy laptop i surfujemy po internecie. Jednak najczęściej musimy wtedy korzystać z własnego pakietu danych. Powód? Obecnie niewiele ponad 400 gmin na terenie całej Polski oferuje możliwość korzystania z hot-spotów czyli punktów dostępu do darmowego internetu. To jednak ciągle mało.

„Dzięki naszemu konkursowi hotspoty pojawią się w kolejnych 1900 gminach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z wi-fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Szacujemy, że na mapie Polski przybędzie 19 tysięcy nowych punktów dostępu umożliwiających połączenie z internetem – dodaje szef resortu.

„Siedziba sądu, miejska hala sportowa, budynek poczty czy zamiejscowy ośrodek uniwersytecki, między innymi w takich miejscach mogą być zainstalowane punkty z bezpłatnym WiFi. Zgodnie z regulaminem konkursu w przestrzeniach zamkniętych należy utworzyć 15 punktów. W jednym budynku może być zainstalowanych kilka” – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Konkurs potrwa do czerwca 2020 roku. Wnioski przyjmowane są od ponad trzech miesięcy i już podpisano pierwsze umowy. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać zgłoszenie. Z dofinansowania mogą skorzystać również dotychczasowi beneficjenci programu WiFi4EU. Środki w projekcie to aż 120 milionów złotych.

„Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich typów gmin z całej Polski. Zachęcamy w szczególności te mniejsze. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura”.

Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. A co zrobić, żeby zdobyć te pieniądze? Zaczynamy od wypełnienia wniosku. Pomaga w tym generator, który można znaleźć na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Znajduje się tam również aplikacja, przez którą należy przesłać wniosek.

Do wniosku o dofinansowanie trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do reprezentacji wnioskodawcy (czyli w tym przypadku gminy) oraz potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo lub upoważnienie do podpisania wniosku dla osoby reprezentującej gminę. Wnioski ocenią pod kątem formalnym i merytorycznym eksperci CPPC. Ostatni etap to podpisanie umowy o dofinansowanie. Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Internetowa szansa dla gmin
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności