Inteligentne miasta będą miały certyfikaty Aktualności, Trendy

1

Smart cities nie powstaną bez norm. To one zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki. Cztery polskie miasta poddały się certyfikacji metod pomiaru wskaźników usług miejskich i jakości życia.

Smart cities opisujemy zwykle pozytywnymi przymiotnikami. Przykładowo eksperci Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opisują inteligentne miasta, wskazując, że są one:

1) inteligentne,

2) kreatywne i innowacyjne,

3) przyjazne

dla mieszkańców,

4) zwarte i zrównoważone.

Jednocześnie podkreślają, że problematyka rozwoju miast jest wieloaspektowa i wielopłaszczyznowa. Obejmuje bowiem zagadnienia społeczne, przyrodnicze, techniczne oraz te związane z zarządzaniem miastem. Nie da się jednak stwierdzić, czy miasto jest inteligentne, bazując wyłącznie na opisywaniu jego pożądanych cech czy nawet cech już mu przynależnych. Trzeba zmierzyć efekty działalności miasta i reagować na jego potrzeby. Potrzebna jest metodologia i sprawdzenie danych źródłowych.

Zadanie wspierania miast w efektywnym zarządzaniu rozwojem ma opublikowana w maju 2014 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w Genewie tzw. Norma PN-ISO 37120. Zdefiniowano w niej 100 wskaźników określających rożne aspekty funkcjonowania miasta w 17 kategoriach takich jak m.in.: gospodarka, edukacja, środowisko, finanse, zdrowie, bezpieczeństwo, transport, rekreacja czy energetyka.

[źródło: archiwum.rp.pl]

Inteligentne miasta będą miały certyfikaty
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności