Drugie życie superkomputera Cray Y-MP EL Aktualności, Wydarzenia

Cray_ikona

W pierwszej połowie grudnia 2019r. przedstawiciele Stowarzyszenia e-Południe brali udział w niecodziennym wydarzeniu, organizując transport superkomputera Cray YMP-EL z warszawskiej siedziby firmy ATM S.A. (Atman) do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. ATM przekazała do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki pozostałość superkomputera, który lata świetności ma już za sobą, ale jako zabytek, rolę edukacyjną, będzie jeszcze pełnił przez długi czas.

 O historię maszyny obliczeniowej zapytaliśmy Panią Magdalenę Domisiewicz, kierownika Działu Komunikacji Marketingowej w firmie Atman.

Cray był pierwszym superkomputerem zainstalowanym w 1993 w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym (PCSS). Była to wektorowa maszyna 4 procesorowa, jak na owe czasy bardzo silna i objęta embargiem USA, a ponadto wymagała specjalnych zezwoleń na eksport do Polski.

Komputer Cray trafił do ATM S.A. z PCSS kiedy ośrodek wymienił go na innym, nowocześniejszy. W 1995 roku inny superkomputer SGI Power Challenge zainstalowany w PCSS przez ATM S.A. znalazł się na liście TOP 500 Jacka Dongarry – 500 najmocniejszych superkomputerów na świecie.

Ten Cray ma dla nas symboliczne znaczenie ponieważ przypomina czasy kiedy wprawdzie nie było jeszcze centrów danych Atman i naszej sieci Atman, a już realizowaliśmy hasło non-stop data wyposażając firmy i ośrodki obliczeniowe w Polsce w najlepsze na świecie komputery dużej mocy obliczeniowej. Cieszymy się, że ten zabytek z ciekawą historią znajdzie godne miejsce w muzeum.

Gdy eksponat został umieszczony już na miejscu w katowickim muzeum o jego dalszej przyszłości wypowiedział się Pan Krzysztof Chwałowski, dyrektor Muzeum.

Cray został wstępnie oczyszczony i na tą chwilę został zaprezentowany szerszemu gronu odwiedzających podczas siódmych urodzin naszego muzeum. obecnie maszyna jest prezentowana w sali audytoryjnej naszej placówki z właściwym jej opisem.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego niecodziennego wydarzenia.

Drugie życie superkomputera Cray Y-MP EL
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności