Bezpłatne LTE nad głowami plażowiczów Internauci, Internet, Nowości, Technologia

Œwinoujœcie pla¿aFot. Cezary Skórka

Wydawałoby się, że bezprzewodowy – a co dość istotne, bezpłatny – Internet LTE na wakacjach to tylko marzenie. Firma Yoberi postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnych plażowiczów, udostępniając darmowy Internet LTE z dronów sterowców w 9 nadmorskich kurortach.

Nasze drony sterowce z Internetem to doskonały przykład sukcesu polskich inżynierów. Przyświecającą nam ideą było opracowanie technologii, która umożliwi dostarczenie Internetu tam, gdzie go nie ma i gdzie trudno go dostarczyć przy pomocy rozwiązań kablowych. Nad projektem pracowaliśmy dwa lata. Technologia, którą oferujemy jest unikatowa na skalę światową. Dobre wyniki i bezawaryjność rozwiązań dostępnych obecnie nad polskim morzem stanowią najlepszy dowód naszego sukcesu – powiedział prezes spółki Rafał Smoliński.

Według prezesa firmy, projekt cieszy się wielkim zainteresowaniem, a kolejne sterowce wyruszą już niebawem. Zmieni się kształt sterowców oraz długość czasu przelotu – inżynierowie dążą do tego, by sterowce w ogóle nie musiały lądować. Obecnie drony mogą znajdować się w powietrzu przez 14 dni, jednak po upływie tego czasu muszą powrócić na ziemię, by „zatankować” nową porcję helu.

Każdy sterowiec może dostarczać internet dla ok. 1000 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1 km, będąc jednocześnie doskonałym nośnikiem reklamowym. Yoberi jest tym samym jedyną firmą w Polsce i – obok Facebooka i Google– jedną z niewielu na świecie, która umożliwia wykorzystanie dronów sterowców do dostarczenia Internetu w trudno dostępnych miejscach– czytamy dalej w komunikacie.

Plany są duże. Póki co, od lipca tego roku, nad Bałtykiem dryfują 3 drony sterowce (z których każdy ma 8 m długości i 3 m średnicy). Rotacyjnie kursują obecnie pomiędzy 9 nadmorskimi lokalizacjami – Gdańskiem, Gdynią, Sopotem, Łebą, Ustką, Jarosławcem, Kołobrzegiem, Pobierowem i Helem.

Ale jak to działa? Te ogromne balony, z własnym napędem i zdalnym sterowaniem, pełnią rolę zawieszonych nad głowami użytkowników routerów. W sterowcach umieszczone są specjalne zespoły modemów udostępniające bezprzewodowy Internet o  prędkości 60 Mb/s w technologii LTE. Z Internetu oferowanego z każdego sterowca korzysta ok. 400 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1000 m – maksymalnie liczba użytkowników może wzrosnąć nawet do 1000 internautów!

Konstrukcja dronów sterowców została opracowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni na podstawie autorskiego projektu zespołu inżynierów firmy Yoberi. Firma ta powstała w 2011 roku w Trójmieście. Jej zespół tworzą specjaliści z zakresu nowych technologii, mediów i reklamy. Głównym celem działalności Yoberi jest tworzenie dedykowanych, interaktywnych rozwiązań technologicznych dostosowanych do potrzeb rynku.

Powietrzne routery to nie tylko wysokiej jakości bezpłatny Internet, ale również wspaniałe miejsce na umieszczenie reklamy.  Widziane przez tysiące plażowiczów, z pewnością zwrócą na siebie uwagę potencjalnych klientów. Jaki los spotka sterowce „po sezonie”? Będzie można je zobaczyć we wrześniu, jednak we współpracy z innymi partnerami biznesowymi.

 

Źródło:ISBnews

Bezpłatne LTE nad głowami plażowiczów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności