STOP dla głupoty
Bezpieczeństwo dziecka w Internecie to również zadbanie o to, by aktywność naszych latorośli nie wyrządzała krzywdy pozostałym. Należy nauczyć dziecko szacunku względem innych, wyczulenia, że publikowane treści nie zawsze muszą być na równi zabawne dla wszystkich. Portal YouTube w zakresie bezpieczeństwa nastolatków zostawia bardzo wyraźne wskazówki:
Tworząc filmy przedstawiające znajomych, kolegów i koleżanki z klasy lub innych nieletnich, należy pamiętać o tym, że treść w żadnym wypadku nie może być dwuznaczna pod względem seksualnym ani zawierać przemocy.
A jak wiemy coraz młodsi Internauci publikują filmiki nakręcane w trakcie lekcji, urodzin itd., często uznając je za „fajne”, kierując się jednak kryteraimi zdecydowanie odbiegającymi od powszechnie obowiązujących. W takim przypadku rodzic musi zawsze stanowczo zareagować, pamiętając, iż 13latek, który z głupoty opublikuje treści wyrządzające krzywdę osobom trzecim, ponosi już prawną odpowiedzialność za swoje czyny.
Świat Internetu to ogromna przestrzeń, w której granice pomiędzy tym, co dozwolone, a czego powinno się unikać są bardzo kruche. Gdzie obejrzenie treści zarezerwowanych dla dorosłych jest kwestią jednego kliknięcia i potwierdzenia wieku bez konieczności okazania dowodu osobistego, a każdy może opublikować niemal wszystko. Zależenie od wieku i mądrości dziecka, dziecko mimowolnie lub dobrowolnie może zetknąć się z tym, co niewłaściwe. Stamtąd już tylko krok do tych zagrożeń, których kaliber jest naprawdę poważny. Jeśli jednak rodzic będzie rozmawiał z dzieckiem i będzie uczestniczył w jego życiu, także tym, które odbywa się w Internecie, można łagodnie przebrnąć przez etap, w którym dziecko nie umie lub już nie chce wybrać tego, co właściwe.
Autor: Alicja Prochoń, politolog, mama Patryka (14 lat), Dawida (13 lat), Maksymiliana (5 lat) i Kacpra (1 rok).
Wato zajrzeć: http://dzieckowsieci.pl/