Pasażerowie irlandzkich linii lotniczych Ryaniar mogą liczyć na spore udogodnienia. Kenny Jacobs, szef marketingu firmy, zapowiedział w wywiadzie udzielonym Independent.ie, że do 2018 r. uruchomi darmowe Wi-Fi we wszystkich samolotach.
Najprawdopodobniej Wi-Fi na pokładach samolotów Ryanair pojawi się w ciągu 18-24 miesięcy. Szukamy jednak odpowiedniej, a przede wszystkim taniej technologii – mówi Jacobs. Deklaruje również tą samą cenę biletów.
Obecnie na świecie jest zaledwie siedem linii lotniczych oferujących wszystkim swoim pasażerom darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu na pokładzie samolotu. Należą do nich: norweski tani przewoźnik Norwegian, narodowe tureckie linie lotnicze Turkish Airlines, chiński narodowy przewoźnik Air China, filipińskie narodowe linie lotnicze Philippine Airlines, prywatne Hong Kong Airlines, amerykańskie tanie linie JetBlue oraz stacjonujące w Bangkoku linie Nok Air.
Kolejni przewoźnicy planują uruchomić taką usługę do 2015 r. Pojawiło się wśród nich m.in. trzech przedstawicieli Europy: Air France KLM (obecnie w fazie testów w niektórych maszynach), Iberia (Wi-Fi w 25 Airbusach przewoźnika do 2015 r.) czy Vueling (Wi-Fi w 4 maszynach do końca 2014 r.).
Niemiecka Lufthansa zapewnia swoim pasażerom korzystającym z przelotów długodystansowych technologię FlyNet, która umożliwia dostęp do Internetu przez WLAN oraz przez system telefonii komórkowej GSM. Obsługujący przewoźnika Deutsche Telekom oferuje trzy taryfy opłat za korzystanie z Internetu na pokładzie: 1 godzina: 9 euro, 4 godziny: 14 euro lub cały lot (do 24 godzin): 17 euro.
Pasażerowie Emirates mają do dyspozycji bezpłatny pakiet o wielkości 10 MB, który jest wystarczający dla większości podróżnych, by zalogować się np. na konta społecznościowe. Za pobranie kolejnych 600 MB danych pobierana jest opłata w wysokości 1 USD. Przewoźnik chce jednak zaoferować wkrótce pasażerom nieograniczony, bezpłatny dostęp do Wi-Fi.
Na całym świecie płatny dostęp do bezprzewodowego Internetu na pokładzie samolotów oferuje ok. 40 linii lotniczych.
Źródło: Wirtualna Polska
Zdjęcie: businesstraveller.pl