W ciągu najbliższych dwóch lata wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do ultraszybkiego internetu. Taką informację podała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konferencji pt. „Nauka programowania w polskich szkołach”. Z podanych wiadomości wynika, że prace nad projektem mają ruszyć wiosną.
Szefowa MEN – Anna Zalewska – zapowiedziała, że w najbliższym czasie resort przeprowadzi kontrolę, która będzie miała na celu sprawdzenie, jaki sprzęt oraz dostęp do internetu mają polskie szkoły. W ubiegłym roku szkolnym tylko 2/3 komputerów, z których korzystają uczniowie, miało dostęp do ultraszybkiego internetu. Odsetek komputerów z szerokopasmowym internetem przedstawia się następująco: szkoły podstawowe (56,6%), gimnazja (67,3%), zasadnicze szkoły zawodowe (71,9%), licea ogólnokształcące (76,5%) oraz technika (79,4%). W tym miejscu należy zaznaczyć, że zaledwie 38% szkół zawodowych wyposażonych jest w komputery, z których mogą korzystać uczniowie. Najlepiej sytuacja wygląda w podstawówkach, gdzie ten odsetek wynosi 97,6%. Wynik powyżej 80% osiągnęły gimnazja i licea.
Z definicji wynika, że szybki internet to ten powyżej 144 kb/s, jednak Streżyńska nie podała konkretnych informacji, jakie dokładnie parametry zagoszczą w polskich szkołach. Z pewnością mają one spełniać wymagania związane z dostępem do platform edukacyjnych.
Źródło: TELKO.in