[miejsce publikacji] ICT Professional, Nr 1 – 10/2013, strona 38.
[rubryka] Wywiad
[autor] Tomasz Brol
[tytuł] Różne drogi rozwoju ISP
___________________________________________________________________________________________________________
Redakcja: Panie Tomaszu, czy każdy ISP musi się rozwijać?
Tomasz Brol: Istotą ISP nie jest trwanie w miejscu, bo klienci oczekują coraz to nowych usług, wymagających od operatora unowocześnienia posiadanej infrastruktury, technologii dostępowych. Żeby być konkurencyjnym i móc stawać w szranki z największymi w branży, musimy – my – mniejsi operatorzy – posiadać przewagi konkurencyjne. Bycie blisko abonenta to tylko jedna z przewag. Może trudniej nam zdobyć kapitał na rozwój – choć też nie jest to niemożliwe – ale za to łatwiej wdrożyć coś nowego i zaoferować nową jakość klientom końcowym.
Rozwój ISP to przede wszystkim inwestycje. SSH wybrało tą drogę z uwagi na rzecz najważniejszą: inwestujemy w technologie xPON, która umożliwia świadczenie usługi potrójnej (triplay) wpływającej na zwiększenie ARPU przy jednoczesnym obniżeniu kosztów utrzymania jednego użytkownika (ACPU).
R. Czy trudno jest zdobyć finansowanie na tak duże inwestycje?
T.B. Operator ISP najczęściej nie posiada środków trwałych, które mogą stanowić zabezpieczenie dla banków. Banki niechętnie przejmują jako zabezpieczenie, to, co jest dla nas najbardziej wartościowe, czyli tysiące regularnie płacących abonentów. Mały operator poszukuje więc innych źródeł – partnera do współpracy lub dofinansowania unijnego (w tym przypadku najczęściej poważnym problemem jest wkład własny). My mieliśmy to szczęście, że po trzech latach poszukiwań udało nam się znaleźć inwestora i możemy realizować swoje śmiałe plany. Co więcej, część kwoty, którą udało się pozyskać zdecydowaliśmy przeznaczyć na zwiększenie zasięgu. Robimy to dwiema drogami – organicznie, rozbudowując sieć na Śląsku i przez akwizycje. W ostatnim półroczu zakupiliśmy trzech niedużych operatorów.
R. Mówi Pan o zakupie operatorów. Jak to wygląda w praktyce. Załóżmy, że jestem operatorem i myślę o zwiększeniu dynamiki rozwoju mojej firmy.
T.B. Nie mamy jednego wzoru współpracy. Zawsze to wypadkowa interesów obu stron.
Właściciele firm ISP to z reguły pasjonaci, ludzie kreatywni, z dużym potencjałem. Naturalne jest więc, że chcielibyśmy ich widzieć w gronie naszych najbliższych współpracowników, czy też wspólników. W związku z tym możemy zaproponować udział w naszym przedsiębiorstwie, jednocześnie gwarantując środki, know-how, zaplecze techniczne na rozwój. Zdarza się też tak, że właściciel takiej firmy zwyczajnie chce iść inną drogą i jego celem jest sprzedaż firmy. Liczy się oczywiście cena, ale też to, by owoc jego wieloletniej pracy przeszedł w dobre ręce. Takie wyzwania również podejmujemy i wspieramy przejęte aktywa tak jak wszystkie inne. Mamy też szereg innych możliwych modeli współpracy, ale za każdym razem to indywidualne ustalenia.
R. Jakie są Wasze najbliższe plany?
T.B. SSH zawsze interesowało się abonentem, który mieszka na obrzeżach dużych miast Śląska. Ta strategia pozwoliła nam w 2008 roku zrealizować pierwszy w południowej Polsce projekt FTTH. Chcemy inwestować na przedmieściach, rozbudowując tam pasywną sieć dostępową. Rozglądamy się jednocześnie cały czas za potencjalnymi partnerami.
Tomasz Brol – prezes zarządu SSH Sp. z o.o., związany z telekomunikacją od 18 lat. Swoją zawodową przygodę z branżą rozpoczął w firmie Pik Net Sieci Rozległe, pełniąc obowiązki administratora sieci. Pracował także w firmie Net2Net, TDC Internet i Netia S.A. W 2004, roku założył spółkę SSH, lokalnego operatora Internetu, początkowo świadczącego usługi na terenie miejscowości Kalety. Po 9 latach SSH miało ponad 3500 abonentów. Obecnie stale rozwija spółkę. Prywatnie, Tomasz jest pasjonatem wszystkiego co związane jest z telekomunikacją, a w szczególności krótkofalarstwa i balonów stratosferycznych. Do niego należy rekord Polski w wysokości lotu bezzałogowego balonu – ponad 42,5 km – co daje mu siódme miejsce na świecie.
SSH Sp. z o.o. – lokalny operator telekomunikacyjny, świadczący usługi dostępu do Internetu na terenie Gliwic, Kalet, Pyskowic, Koszęcina i Bytomia. Oferta SSH skierowana jest do klientów indywidualnych. Spółka działa na rynku od 2004 roku.