Polacy zgadzają się na inwigilację w sieci ze względów bezpieczeństwa Bezpieczeństwo, Internauci, Internet

rablobacsi

Rosnąca skala przestępstw w sieci spowodowała, że wzrosła także świadomość cyberzagrożeń nie tylko wśród przeciętnych użytkowników internetu, ale także wśród firm oraz instytucji państwowych. Paneliści konferencji zorganizowanej przez Instytut Staszica i CMWP SDP zgodnie twierdzili, że do skutecznej walki z cyberprzestępcami potrzebna jest ścisła współpraca sektora publicznego i prywatnego. Ma to istotne znaczenie dla ochrony sektora bankowego, energetycznego i telekomunikacyjnego. Już około 50 procent Polaków akceptuje możliwość większej inwigilacji w sieci ze względów bezpieczeństwa.

Piotr Trąbiński, dyrektor Departamentu Santander Universidades, wskazywał, iż: „Jest bardzo wiele zagrożeń, które czyhają na wszystkich użytkowników internetu: od kradzieży tożsamości, przez nieuprawniony dostęp do systemów i kradzieże haseł, po bardziej zaawansowane, czyli przejęcie kontroli nad komputerem albo po prostu zawirusowanie urządzeń”. Cyberprzestępcy atakują coraz częściej firmy z sektora finansowego i instytucje państwowe. Wiktor Świetlik, dziennikarz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i wiceprezes Instytutu Staszica, twierdzi, że ataki zdarzają się cały czas i jest ich coraz więcej.

Trąbiński dodał, że: „Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, w której bez partnerstwa publiczno-prywatnego, bez ścisłej kooperacji pomiędzy instytucjami publicznymi i prywatnymi nie da się wiele zdziałać. Położenie większego nacisku na cyberbezpieczeństwo przez każdą instytucję publiczną jest bardzo pozytywnym sygnałem”.

Sondaż CBOS pokazuje, że 46 procent Polaków wskazuje, iż policja oraz takie służby jak ABW czy CBA powinny mieć ułatwiony dostęp do danych internetowych, tak by skutecznie walczyć z cyberprzestępczością. 30 procent jest zdania, że dostęp powinien być ograniczony. W tej grupie przeważają ludzie młodzi, którzy w sieci spędzają znacznie więcej czasu niż starsze pokolenia. Ponad 60 procent jest przekonanych, że ułatwienie służbom dostępu do danych przyczyni się do wzrostu wykrywalności przestępstw. 70 procent obawia się jednak naruszenia prywatności użytkowników sieci.

Źródło: Wirtualne Media

Polacy zgadzają się na inwigilację w sieci ze względów bezpieczeństwa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności