Obowiązkowy split payment dla smartfonów Aktualności

rc

 

Funkcjonujący od lipca 2018 r. mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment, ma eliminować oszustwa w VAT. Obecnie jego stosowanie jest dobrowolne, ale Polska złożyła już do Komisji Europejskiej wniosek o zatwierdzenie jego obligatoryjności. Zgoda Brukseli jest wymagana, gdyż byłoby to odstępstwo od ogólnych reguł VAT. Celem rządowego pomysłu jest walka z wyłudzaniem podatku. Split payment ma być gwarancją tego, że środki odpowiadające kwocie podatku VAT trafią do skarbówki. 

Docelowo mechanizm podzielonej płatności ma zastąpić dzisiejsze środki przeciwdziałające oszustwom, w tym tzw. odwrócone obciążenie, obowiązujące m.in. w handlu elektroniką użytkową.

Zgodnie z załącznikiem do projektu decyzji derogacyjnej mechanizm podzielonej płatności obligatoryjnie może być stosowany w odniesieniu do 152 grup towarowych i usługowych określonych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r.

Generalnie wyodrębnić można następujące, istotne grupy towarów i usług:

  • wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
  • odpady, złom, surowce wtórne
  • elektronika – m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, netebooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde;
  • paliwa do napędu samochodów, oleje opałowe i smarowe;
  • prawa do emisji gazów cieplarnianych;
  • roboty budowlane;
  • węgiel;
  • handel częściami do samochodów i motocykli.

Minusem może być ograniczony dostęp do środków ulokowanych na rachunkach VAT. Na przykład w branży budowlanej podwykonawcy nie będą już musieli ubiegać się o zwrot podatku, lecz wykonawcy mogą utracić płynność finansową, gdyż nie będą mieli możliwości swobodnego dysponowania zapłatą odpowiadającą kwocie podatku VAT.

[źródło: gazetaprawna.pl; rp.pl]

Obowiązkowy split payment dla smartfonów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności