IoT, rynek pracy, sieci nakładkowe oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa to najpopularniejsze tematy w polskiej branży telekomunikacyjnej. Tak przynajmniej można wnioskować po najwyżej notowanych filmach z sektora telcom opublikowanych w polskim YouTube. Poznaj najważniejsze tematy poruszane w ciągu ostatniego roku. Zobacz, czym żyje rynek telco i jakie trendy będą kształtować jego przyszłość.
Pięć godzin najciekawszych prelekcji za darmo. Szybko dowiesz się zarówno jak zdalnie kontrolować grzejniki w domu, jaki i dlaczego sieci nakładkowe ułatwiają życie. Poznaj najgorętsze trendy w branży ICT i naucz się z nich korzystać!
Telekomunikacja to nie tylko biznes i pieniądze. Coraz częściej telekomunikacja staje się hobby, a nawet sportem! Jak to możliwe? O tym opowiada Tomek Brol, który od kilku lat pasjonuje się High Altitude Ballooning, czyli baloniarstwem stratosferycznym na wysokościach rzędu 20-40 km. Do tego typu misji niezbędna jest właśnie telekomunikacja, która wymaga przesyłania niewielkich ilości danych.
Tomek postanowił samodzielnie sprawdzić, jak daleko może dolecieć dziecięca zabawka. Wymagało to jednak wielu przygotowań. Jak zabezpieczyć transmisję danych w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych, a o WiFi nikt nie słyszał? Jak zapewnić zasilanie na kilkutygodniową misję przy temperaturach rzędu -60 stopni Celsjusza? Posłuchajcie jak Tomek zmierzył się z tymi problemami!
Jak nie zostać bezrobotnym sieciowcem? – Robert Ślaski
To co było w branży sieciowej aksjomatami ugruntowanymi przez lata, a nawet dekady, dość gwałtownie przestaje obowiązywać. Współczesne sieci zmieniają swój kształt, dostosowując się do wymagań współczesnego świata. Ty, jako pan i władca routerów musisz wreszcie uznać, że świat powyżej warstwy czwartej już dawno zaczął żyć swoim życiem i odpływa w nieznanych Tobie kierunkach, a jeśli go nie dogonisz, zostaniesz bezrobotnym sieciowcem.
W krótkiej prezentacji Robert obala kilka mitów wciąż pokutujących wśród sieciowców oraz przedstawia technologie i rozwiązania, którymi warto zainteresować się już teraz, aby za pięć lat nie zostać telemarketerem w call center…
Sieci nakładkowe w Data Center – uproszczenie, czy utrudnienie? – Piotr Jabłoński
Najlepszy prelegent PLNOG17 w prosty i ciekawy sposób opowiada o tym, co to jest sieć nakładkowa – jak i po co ją zbudować? Wykład jest w formie sesji edukacyjnej, dzięki czemu łatwo prześledzić rozważania na temat tego, czy sieci nakładkowe (ang. overlay) upraszczają, czy komplikują architekturę Data Center.
IoT hacking w praktyce – Michał Sajdak
Michał Sajdak, czyli twórca serwisu Sekurak.pl oraz specjalista do spraw testów penetracyjnych uchyla rąbka tajemnicy swojej pracy.
Internet Rzeczy zaczyna otaczać nas z każdej strony – w domu, pracy, a nawet w przestrzenii publicznej. Tak jak każda technologia wiąże się w wieloma ułatwieniami, ale niestety – nie jest wolny od wad. Aby ustrzec się przed pułapką cyberrzeczywistości warto znać zagrożenia, jakie na nas czyhają w wirtualnym świecie. Michał prezentuje jak zhackować kamerę przemysłową, router TP-Link, inteligentną strzelbę, a nawet samochód… Witamy w świecie ograniczonego zaufania.
IoT w domu – Do It Yourself! – Łukasz Jokiel
IoT przestaje być kosmiczną technologią dostępną tylko dla najbogatszych. Nie dość, że rozwiązania SMART można dziś spotkać na każdym kroku, to jeszcze coraz częściej da się zrobić je samodzielnie! Łukasz Jokiel pokazuje, jak w prosty sposób stworzyć czujnik smogu oraz jak skutecznie monitorować temperaturę w całym domu bez wstawania z fotela. Jego pomysły nie wymagają specjalistycznej wiedzy, a sam proces tworzenia przypomina bardziej zabawę klockami LEGO, niż stawianie urządzeń rodem ze świata Jetsonów. Poznaj magię domowego IoT!
Zagrożenia w (głównie) polskich sieciach w 2016 oczami CERT Polska – Przemysław Jaroszewski
CERT to zespół specjalistów odpowiedzialny za reagowanie na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Kierownik zespołu CERT Polska, Przemek Jaroszewski, specjalnie dla uczestników PLNOG18 przygotował listę najpowszechniejszych zagrożeń, z którymi musi się zmierzyć Internet. W prezentacji nie zabrakło oczywiście Mirai, czyli botu skanującego Internet w poszukiwaniu urządzeń z domyślnymi danymi dostępowymi, czy też Avalanche – infrastruktury dostarczającej treści zarządzane botnetami, wykorzystywanej do wysyłki spamu, obsługi ransomware czy phishingu. To jednak tylko fragment niebezpieczeństw, jakie na nas czekają. Poznaj wszystkie i dowiedz się, jak się przed nimi bronić!
SOC, studium ciężkich przypadków – Michał Garcarz i Gaweł Mikołajczyk
Wspominając 2017 rok trudno pominąć falę cyberataków za pomocą złośliwego oprogramowania typu ransomware. Wannacry stał się głośnym tematem nie tylko w świecie IT boleśnie uświadamiając przeciętnemu Kowalskiemu jak ważna jest aktualizacja zabezpieczeń. Gaweł Mikołajczyk oraz Michał Garncarz opowiadają o tej batalii z punktu widzenia praktyków. Sesja skupia się na doświadczeniach profesjonalnego zespołu SOC (Security Operations Center) w oparciu o przykłady z życia wzięte. Od anatomii ataków do rekomendacji jak można się skutecznie bronić. Krótko mówiąc – lektura obowiązkowa.
Świat zmienia się codziennie – bądź na bieżąco
To tematy, które wzbudziły najwięcej emocji w ciągu ostatniego roku. Co przyniesie przyszłość? Które trendy się utrzymają, a które okażą się tylko chwilową modą? Trzymaj rękę na pulsie i dołącz do grona uczestników konferencji PLNOG. Podczas dwudziestej edycji nie zabraknie zarówno rozmów podsumowujących sukcesy i porażki branży telco, jak i prognoz na 2018. Skorzystaj z 15% zniżki z kodem: ICT15 i już w marcu weź udział w PLNOG20. Dowiedz się więcej na www.plnog.pl.