Nasze wrażenia z CES 2016 Wydarzenia

ces

Targi Consumer Electronics Show 2016 odbyły się w dniach 6-9 stycznia 2016. Wydarzenie to jest międzynarodową wystawą sprzętu elektronicznego, przyciągającą największe firmy oraz specjalistów z całego świata. Warto wspomnieć, że to właśnie na targach CES prezentowano szerszej publiczności takie przełomowe urządzenia jak magnetowid, odtwarzacz CD, standard DVD, HDTV oraz Blu-ray.

Tegoroczna edycja biła rekordy popularności i zgromadziła 170 tysięcy gości i prawie 4 tysiące wystawców. Koreański gigant – Samsung zdobył 38 nagród CES za realizowane innowacje, w tym najważniejszą nagrodę – Best of Innovation.

Na targach CES ogłoszono oficjalnie pojawienie się Netflixa w Polsce i w 130 innych krajach. Reed Hastings, dyrektor generalny Netflixa, skomentował dotychczasowe wyniki i zdradził, że w czwartym kwartale 2015 roku użytkownicy serwisu obejrzeli 12 miliardów godzin materiałów wideo. Łączny czas streamingu w 2015 roku wyniósł prawie 43 miliardy godzin.

Rewolucja nadchodzi w świecie motoryzacji. Sterowane przez komputer samochody to przyszłość. Potwierdza to raport „The future of mobility” przygotowany przez Deloitte. Jest to o tyle istotne, że w samych Stanach Zjednoczonych pojawienie się autonomicznych pojazdów zredukowałoby emisję spalin i zmniejszyło ilość wypadków. Dzięki połączonym siłom koncernów motoryzacyjnych (GM, Ford, Toyota) oraz potentatów technologicznych (Apple, Google, Tesla) jest to przyszłość, która wkrótce może nadejść. Podczas CES 2016 stanowiska przygotowało 9 producentów oraz 115 firm działających w branży motoryzacyjnej. FFZERO1, bo tak nazywa się koncept samochodu, został pokazany publiczności przez amerykańską firmę start-up o nazwie Faraday Future. Sterowanie pojazdem odbywa się poprzez smartfon umieszczony w kierownicy. FFZERO1 wykonany jest z włókien węglowych oraz szkła, które pełni jednocześnie rolę wyświetlacza. Napędzany czterema silnikami elektrycznymi o mocy tysiąca koni mechanicznych rozpędza się do 100 kilometrów na godzinę w ciągu 3 sekund. Zachwalana jest także jego zdolność do „uczenia się” stylu jazdy swojego kierowcy.

Pominięci nie zostali entuzjaści jazdy na rowerach. Dedykowane dla nich urządzenie Garmin Varia Vision przez wielu porównywane jest do Google Glass. GVV to wyświetlacz, który zakłada się na sportowe okulary. Na wyświetlaczu prezentowane są użytkownikowi wartości takie jak prędkość, przebyty dystans, a także przychodzące połączenia telefoniczne. Dzięki współpracy z innymi urządzeniami producenta GVV ostrzeże m.in. przed innymi pojazdami.

HTC dokonało prezentacji gogli VR o nazwie Vive w nowej, udoskonalonej wersji. 7 tysięcy egzemplarzy zostanie udostępnionych dla developerów. Trafią one do sprzedaży w 2016 podobnie jak gogle VR rozwijane przez Sony i Oculusa. Microsoft natomiast zamierza wprowadzić do Windowsa 10 holograficzne obrazy w tym m.in. elementy interfejsów w swoich aplikacjach biurowych. Google natomiast rozpoczęło współpracę z producentem kamer GoPro. Zapowiedziano już, że efektem tych prac ma być możliwość produkowanie filmów 360° dzięki GoPro w limitowanej wersji Odyssey.

Podczas panelu dyskusyjnego, na których skupiono się na technologii wideo 360° zaproszeni goście nie mieli wątpliwości: przyszłość należy do treści prezentowanych w 360°. Wniosek? Niedługo większość materiałów na YouTube będzie dostępna wersji 360°.

Tematyka dronów także podczas targów CES 2016 cieszyła się niezmierną popularnością. Jeden z zaprezentowanych modeli posiadał kamerę PIXPRO SP360 pozwalającą na nagrywanie w 360°. Prawdziwą sensacją był natomiast EHang 184 czyli pierwszy na świecie dron załogowy. Osoba o wadze do 100 kilogramów może zostać wyniesiona na wysokość 500 metrów nad ziemię. Maksymalny czas lotu wynosi około 23 minuty. Pasażer może zaprogramować drona poprzez 12c-calowy ekran, a komputer programowy wybierze najbardziej optymalną trasę. Napęd zapewnia osiem śmigieł zamontowanych na czterech ramionach.

Targi CES to idealne miejsce do prezentacji najnowszych rozwiązań ze świata telewizorów. Panasonic skupił się na rozwiązaniach B2B, jednakże przedstawił kilka modeli telewizorów przeznaczonych dla konsumentów. Wiosną pojawią się telewizory z oznaczeniami DS i DX. DX900 wyposażony będzie w nową wersję systemu FireFox OS. Przedstawiony (i budzący ogromne zainteresowanie!) został również prototyp telewizora z przeźroczystą taflą ekranu. Sterowanie może odbywać się za pomocą pilota, gestów lub komand głosowych. Szczególne wrażenie zrobiła jedna z wbudowanych aplikacji – odtwarzacz muzyczny. LG zamierza zaoferować telewizory LCD oparte o matrycę IPS. Będą miały system WebOS 3.0. LG jako pierwszy producent zamierza wprowadzić na rynek telewizory o rozdzielczości 8K. Ma to mieć miejsce w drugiej połowie 2016 roku. Oferowane przez LG soundbary połączone zostaną z funkcją Google Cast.

Zapowiedziano, że wszystkie telewizory Samsung SUHD wyposażone zostaną w technologię Internetu Rzeczy. Dzięki temu telewizor stanie się „centrum sterowania” dla całego inteligentnego domu. Producent stworzył własną technologię o nazwie SmarthThings będącą koncentratorem wszystkich urządzeń. Kompatybilne mają być systemy oświetleniowe, kamery, zamki i urządzenia grzewcze. Użytkownik będzie sprawował kontrolę nad urządzeniami za pomocą smartfona i telewizora SUHD, które wyposażone będą w prosty interfejs użytkownika. SmartThings zapewni mnogość zastosowań. Od sprawdzenia kto stoi za drzwiami i otworzenia ich bez konieczności ruszania się z miejsca, poprzez śledzenie powiadomień wyświetlanych przez alarmy i czujniki, skończywszy na regulacji parametrów otoczenia. Rozwiązanie takie wprowadza aplikacja Cinema Mood pozwalająca na prawie natychmiastowe wprowadzenie poczynionych wcześniej ustawień takich jak natężenie oświetlenia czy też wczytanie parametrów audio-wideo.

Produkty z gatunku Smart reprezentowane były przez ogromną gamę różnorodnych urządzeń. Producenci tworzący swe produkty z myślą o „inteligentnym mieszkaniu” rzucają wyzwanie tezie, że pomimo ciągłego rozwoju techniki czynności takie jak sprzątanie mieszkania czy zarządzanie nim trwa tyle samo czas co w XIX wieku.

Brytyjski producent Smarter przedstawił kilka ciekawych propozycji urządzeń. Jednym z nich jest Smarter Fridge Cam, który umieszczony w lodówce pozwala na streamowanie obrazu z jej wnętrza wprost do smartfona. Smarter Detect służy do zawieszenia na ścianie i powiadamiania użytkownika, gdy zostaną spełnione zaprogramowane wcześniej ustalenia. W ten sposób możemy dostać notyfikację, że nie zamknęliśmy drzwi od lodówki albo zmywarka zakończyła pracę.

Netatmo oferuje system kamer bezpieczeństwa wraz z możliwością detekcji poszczególnych obiektów. Użytkownik poprzez powiadomienie dowie się kiedy człowiek, zwierzę lub samochód znajdą się w polu widzenia kamery. Jest ona wyposażona także w podczerwień, dzięki temu działa także w nocy oraz w system odstraszający intruzów. Zdolna do nagrywania w Full HD może przesłać nagrania na serwer FTP.

Przykładem dobrego zastosowania technologii „inteligentnego domu” jest HomeKit-Enabled Fan. Jest to wentylator, który można uruchomić z poziomu aplikacji Apple – HomeKit. Włączając go zdalnie poprzez aplikację będziemy mieć pewność, że zawsze w domu będzie na nas czekać odpowiednia temperatura.

Kwikset dorzucił od siebie innowację w systemie zabezpieczenia nieruchomości. Inteligentny zamek do drzwi o nazwie Premis również komunikuje się z HomeKit. Otwierany i zamykany jest dzięki systemowi e-kluczy zainstalowanych w smartfonie. Najnowszy model koordynuje równoczesne zamknięcie mieszkania oraz wyłączenie oświetlenia i uzbrojenie alarmu. Oczywiście w dalszym ciągu do otwierania i zamykania drzwi będzie można używać normalnego klucza.

Współpraca zSpace z zespołem Google Chrome WebGL zaowocowała nowym pomysłem na przeglądanie Internetu za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Opracowana przeglądarka nazwana została zBrowser. Pozwala ona przeglądającemu zasoby Internetu na interakcję na niedostępną wcześniej skalę. Czym wyróżnia się ta przeglądarka? Otóż pozwala ona na wyciągnięcie obiektu ze zdjęcia i wyświetleniu go jako model 3D. Przygotowana specjalnie dla przeglądarki zBrowser strona Amazon, na której sprzedawane są zegarki pokazuje potencjał w niej drzemiący. Każdy towar można obejrzeć każdej strony, przybliżać i oddalać widok, a zapewne w przyszłości pozwoli na wirtualne „przymierzanie” towaru.

Na chwilę obecną przeglądarka dostępna będzie tylko dla nowej linii komputerów VR zSpace.

Microsoft i Samsung zapowiadają szerszą współpracę dotyczącą Internetu Rzeczy. Giganci planują zintegrować urządzenia i aplikacje Samsunga z systemem operacyjnym potentata z Redmond. Pozwoli to na sterowanie „inteligentnym domem” z poziomu Windowsa.

Qualcomm, czyli twórca mikroprocesorów do urządzeń mobilnych Snapdragon na CES 2016 zademonstrował szeroki zakres produktów należących do kategorii nazwanej przez niego „Internet Medycznych Rzeczy”. Urządzenie te współpracują ze sobą, monitorują oraz wymieniają się danymi, przez co stanowią niecodzienną pomoc podczas diagnostyki i terapeutyki.

Targi CES 2016 były także pełne mniejszych produktów, pełniących rolę ciekawostek. Ta edycja była szczególnie bogata, jeżeli chodzi o kategorię tzw. wearables, czyli technologii ubieralnej. W ten sposób do zegarków dołączyły buty, okulary i koszule. Ili – czyli pierwszy na świecie naszyjnik będący jednocześnie translatorem (także bez połączenia z Internetem!) tłumaczącym z języka angielskiego i chińskiego. Digitsole SmartShoe to z kolei prototyp „inteligentnego obuwia”, wyposażony w ogrzewania, czujniki i system szybkiego sznurowania. Wszystko zdalnie!

It Bed wyposażony w biometryczne czujniki będzie zbierał dane podczas snu takie jak: ruch podczas snu oraz tętno. Pozwoli też na zebranie danych z otoczenia i w razie konieczności skorygowania ich, by zapewnić optymalne warunki do odpoczynku np. termostat ustawi odpowiednią temperaturę w pokoju, a program sterujący oświetleniem wyłączy światło po zaśnięciu.

Niecodziennym gościem CES 2016 był sam Edward Snowden. Były pracownik CIA, ukrywający się w Rosji, pojawił się na targach pod postacią robota będącego ekranem na kółkach, którym mógł zdalnie sterować. Zamontowany ekran wyświetlał twarz Snowdena, który opowiedział trochę o technologii Beam pozwalającej na bardziej bezpośrednie zastosowanie technologii wideokonferencji.

Jeden z dedykowanych „Internetowi Rzeczy” paneli –„Definiując Internet Rzeczy” prowadzony był przez Chrisa Borossa, dyrektora Nest Labs, Julie Bauer, dyrektor Panasonic i Bridget Karlin, prezes Intel Corp. Eksperci zaproszenie na panele dyskusyjne dyskutowali o przyszłości „Internetu Rzeczy”. Przedstawione obawy dotyczyły problemów ze standardami i zgodnością ze sobą różnych typów urządzeń i wynikających z tego konsekwencji. Poruszano problem bezpieczeństwa, które powinno być najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas tworzenia „inteligentnego domu”. Braki w zabezpieczeniach i odkryte luki mogą w skuteczny sposób odstraszyć potencjalnych klientów. Koleją poruszaną kwestią była niezawodność produktów i to w jakiś sposób uchronić użytkownika przed produktem, który nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Niezależnie od zagrożeń, jedno jest pewne: wkroczyliśmy na dobre w świat sterowany aplikacją z urządzenia mobilnego. Teraz od producentów zależy czy wykorzystają to w dobry sposób.

Nasze wrażenia z CES 2016
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności