Jubileuszowa konferencja KIKE skupiła się na dofinansowaniach i inwestycjach szerokopasmowych. Głównie w zakresie POIG 8.4, PO RPW II.1, ale również nadchodzącego PO PC. Inaczej niż w poprzednich edycjach, agendę zdominowały przede wszystkim panele dyskusyjne i szkolenia. Organizatorzy w dużej mierze zrezygnowali z wykładów sponsorowanych na rzecz debaty z zaproszonymi gośćmi specjalnymi (min. UKE, WWPE, MIR, PARP) oraz uczestnikami konferencji. Z wystawcami usług i technologii szerokopasmowych można było spotkać się na stoiskach.
Inwestycje, dofinansowania – przeszłość i przyszłość ISP
Szacuje się, że około 20% rynku telekomunikacyjnego w Polsce (źr. PMR) obsługują lokalni operatorzy, którzy korzystając z dofinansowań unijnych w głównej mierze inwestują nowoczesne standardy NGA oparte na sieciach światłowodowych. W programie 8.4 „ostatnia mila” operatorzy do końca października 2014 podpisali 655 umów na realizację działań związanych z inwestycjami szerokopasmowymi na kwotę ponad 1mld złotych (udział środków UE ponad 850mln PLN).
Lokalni ISP zapowiadają dalsze inwestycje na tym polu i są zainteresowani głównie sieciami światłowodowymi wpisującymi się w wymogi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, przy którym KIKE uczestniczy jako strona w dyskusji odnośnie wymogów i wytycznych dot. realizacji projektów. Zgodnie z założeniami harmonogramu prac PO PC pierwsze konkursy powinny wystartować w III kwartale 2015 roku.
Wśród paneli była tez okazja do przedyskutowania wyników inwentaryzacji UKE ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji MŚP oraz inwestycji w ramach projektów unijnych.
Connector 2014
Po raz pierwszy wręczono statuetki CONNECTOR 2014, które przekazano na ręce osób zdaniem KIKE najbardziej zaangażowanych w rozwój branży i środowiska operatorskiego. Statuetki otrzymali: Pani Anna Streżyńska, Pani Eliza Pogorzelska, Pan Eugeniusz Gaca. Nagroda/wyróżnienie będzie stałym elementem jesiennych konferencji KIKE jako wyraz uznania i podziękowanie za trud i pracę na rzecz środowiska ISP.
Przeciw kradzieżom i dewastacji
Znaczny spadek kradzieży i dewastacji infrastruktury zanotowano w 2014 roku dzięki działaniom Memorandum ds. przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji infrastruktury (inicjatywa UKE, URE, UTK. KIKE jest sygnatariuszem memorandum). W trakcie konferencji zaprezentowano narzędzia do zarządzania informacjami o incydentach związanych z niszczeniem infrastruktury technicznej, których celem jest zwiększanie skuteczność organów ścigania w zwalczaniu incydentów.
Rozmawiano również o zwiększaniu świadomości biznesowej współpracujących operatorów w zakresie współdzielenia sieci i prowadzonych wspólnie prac inwestycyjnych, by minimalizować zjawiska kradzieży w sytuacjach kiedy prawo może być łamane przez osoby podszywające się pod wykonawców i podwykonawców robót.
Zarządzanie, budowanie, planowanie
Zajęcia praktyczne z zakresu pomiarów sieci optycznych, ochrony sieci przed wyładowaniami atmosferycznymi, innowacyjne technologie budowy napowietrznych sieci w technologii FTTH metodą prefabrykacji, ale również szkolenia z zakresu zarządzania firmą, kreowania marki, promowania usług zdominowały dwie mniejsze sale konferencyjne, w których operatorzy mieli szansę podyskutować i sprawdzić na praktycznych przykładach wiele rozwiązań.
Prawo w telekomunikacji
Klasycznie część konferencji poświęcona była blokom prawnym. Dyskutowano o tym, czy dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/61/UE z 15 maja 2014 pokona polskie bariery inwestycyjne. Również o tym jak naliczać ulgi w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych i dochodzić należności w E-Sądzie oraz o nowej ustawie dotyczącej praw konsumenta.
Oferta ramowa na dostęp hurtowy
Wśród paneli dyskusyjnych pojawił się temat oferty ramowej na dostęp hurtowy do sieci światłowodowych FTTx wybudowanych ze środków publicznych. Z zaproszonymi przedstawicielami RSS rozmawiano również o ofercie Regionalnych Sieci Szerokopasmowych dla operatorów lokalnych.
Jubileuszowa konferencja KIKE zgromadziła blisko 470 uczestników, w tym gości specjalnych między innymi z UKE, WWPE, PARP, MIR, RSS. Była również okazją do spotkania się z blisko 40-stoma wystawcami usług i technologii szerokopasmowych. Konferencje KIKE odbywają się dwa razy w roku, jesienią i wiosną, skierowane są głównie do lokalnych ISP.