Konferencja FTTH w Warszawie Fotorelacje, Infrastruktura, Inwestycje, Wydarzenia

header

Dwunasta edycja konferencji Fibre To The Home Rady Europy odbyła się w Warszawie. Podczas 3 dni pełnych ciekawych wykładów i warsztatów zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z tematami związanymi z technologią światłowodową.

Nieprzypadkowo dwunasta edycja konferencji Fibre To The Home, zorganizowana przez Fibre To The Home Council Europe, odbyła się w Polsce. Polska jeszcze nie kwalifikuje się do rankingu FTTH (aby się w nim znaleźć 1% polskich gospodarstw domowych musi mieć dostęp do FTTH), jednak nasza gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się. To sprzyja temu, aby w niedalekiej przyszłości znaleźć się w rankingu. W porównaniu z rokiem 2013, rok 2014 był optymistyczny pod względem nowych abonentów FTTH (zanotowano wzrost o 27%).

IMG_0407

W konferencji wzięło udział ponad 3000 specjalistów z całego świata, którzy wysłuchali wielu interesujących wykładów – odbyło się 14 sesji tematycznych.
W uroczystym otwarciu wzięli udział: Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Iwona Wendel, podsekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także Karin Ahl, prezes FTTH Council Europe, i Fatima Barros, przewodnicząca BEREC.

IMG_0413

Szybki Internet to wzrost PKB

- W Polsce obserwuje się od kilku lat strategię opartą na funduszach unijnych z poprzedniego budżetu, która dzisiaj zaczyna przynosić efekty. Jest pakiet inwestycyjny Komisji Europejskiej, który zapewni 350 mln euro na inwestycje strategiczne. Należy jednak pamiętać o tym, aby fundusze publiczne były przeznaczone na rozwój sieci, tak, aby te działały przez następne 10, 20, 30 lat.
Karin Ahl podczas przemówienia na uroczystym otwarciu mówiła również o tym, że rozwój sieci spowoduje wzrost PKB:
- Rozwój sieci szerokopasmowej idzie w parze z rozwojem ekonomicznym. Teraz wiadomo, że szybsze sieci mają większy wpływ na wzrost gospodarczy. Podwojenie średniej prędkości Internetu w kraju spowoduje wzrost PKB średnio o 0,3%. Dalsze zwiększenie prędkości powoduje dalszy wzrost PKB – argumentowała.
Z kolei Magdalena Gaj skupiła się na tym jakie zalety płyną z dostępu do szybkiego Internetu. Szybki Internet nie tylko zapewnia wzrost PKB, ale przede wszystkim podnosi jakość życia każdego użytkownika:
- Dostęp do szybkiego Internetu znacząco przyczyni się do rozwoju gospodarki, ale przede wszystkim ułatwi życie wszystkim użytkownikom. Studencie z terenów wiejskich będą mogli korzystać z platformy e-learningowej, a mamy z małymi dziećmi będą mogły pracować w domu – wyliczała zalety dostępu do szybkiego Internetu.
Powszechny dostęp do sieci może przyczynić się również do zmniejszenia ruchu na drogach i zanieczyszczeń środowiska. Jest to możliwe do realizacji wówczas, kiedy będzie można częściej wykonywać pracę w domu.

IMG_0433

Nagrodzono najlepszych

Co roku na konferencji przyznawane są nagrody za wybitne działania na rzecz przyśpieszania wdrażania technologii światłowodowej w Europie. Przyznano dwa wyróżnienia: w kategorii indywidualnej dla Dika Wesselsa i w kategorii operator dla DSTelecom. Jury doceniło portugalskiego operatora za rozbudowę sieci FTTH na terenach wiejskich w północnej i południowej części kraju. Inwestycja na ponad 90 milionów euro pozwoliła na zainstalowanie 9000 kilometrów kabla światłowodowego. To z kolei przyczyniło się do zwiększenia dostępu do sieci o 50% – wśród gospodarstw domowych.

IMG_0444

Polski Dzień

10 luty był dniem, podczas którego odbyło się dziewięć warsztatów eksperckich prezentujących różne perspektywy rozwoju FTTH (rządową, inwestorską, techniczną oraz operatorską). Tego dnia odbyły się warsztaty: FTTH in Poland – How it really works, podczas których zaproszeni prelegenci dyskutowali o tym co należy zrobić, aby wprowadzić FTTH na większą skalę w Polsce. Podczas warsztatów zaprezentowano cały proces planowania, projektowania i budowania sieci FTTH.

IMG_0569

Karin Ahl, podczas swojego przemówienia, podkreśliła, że najważniejsi są klienci:
- Najważniejsi są klienci, ponieważ wiemy, że zapłacą za większą prędkość wtedy, kiedy będą wiedzieli, co mogą dzięki niej zyskać. Nasze badania wykazały, że dostawcy mają większe zyski z klientów FTTH, niż z klientów DSL. Średnio o 46%. Wynika to nie tylko z wyższych cen, ale również dlatego, że klienci FTTH chętniej kupują inne usługi od dostawców FTTH.

IMG_0423

Kolejna edycja Fibre To The Home odbędzie się w Luksemburgu.

Konferencja FTTH w Warszawie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności