Google wraz z UNESCO stara się dać milionom internautów z całego świata możliwość poznania najważniejszych kulturowo miejsc na świecie, nawet jeśli nie mają możliwości odwiedzenia ich osobiście. W tym roku przypada 35. rocznica wpisania Kopalni Soli “Wieliczka” na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, która obecnie obejmuje 14 polskich obiektów. Z tej okazji Wieliczka jest kolejnym obiektem, który znajdzie się na liście specjalnej kolekcji Street View UNESCO World. Już teraz internauci mogą wybrać się wirtualny spacer po 19 europejskich miejscach w Czechach, Francji, Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii jak np. Wersal, Pompeje, Stonehenge, Cáceres, Kinderdijk-Elshout czy też centrum Pragi.
Zdjęcia w kopalni soli w Wieliczce wykonano w kwietniu 2013 r. Zespół Google Street View, wyposażony w specjalny aparat fotograficzny ze statywem, pracował od świtu do nocy, aby udokumentować to wyjątkowe miejsce. Warunki oświetleniowe panujące w kopalni utrudniały prace, dlatego niektóre ujęcia trzeba było wielokrotnie powtarzać. Jednak w efekcie końcowym, trasa turystyczna, na której znajdują się wyrobiska eksploatowane od XVII do XIX wieku i która zawiera ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią, jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami została przeniesiona na Mapy Google. Jeśli dotychczas kopalnia w Wieliczce była odwiedzana przez ok. milion turystów rocznie, to dzięki otwarciu komnat w wirtualnym wymiarze, jej popularność wzrośnie jeszcze bardziej. Dzięki Street View, teraz także osoby z najodleglejszych zakątków świata mogą podziwiać zabytki Wieliczki.
- Każdego roku podziemia Wieliczki zwiedza ponad milion turystów z ponad 170 krajów świata. Mam nadzieję, że dzięki prezentacji w Street View turystów będzie znacznie więcej, a wirtualne panoramy trasy turystycznej pozwolą obejrzeć detale, które często umykają uwadze zwiedzających. Warto do podziemi powracać i odkrywać je na nowo – prezentacja w Google Street View to znakomity przedsmak podziemnej wyprawy – mówi Kajetan d’Obyrn prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”.
Co więcej, w kwietniu br. Google udostępnił tysiące nowych, panoramicznych zdjęć miast i miejscowości całej Polski a wśród nich znalazły się również zdjęcia Street View z polskiej Listy Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: Kościół Pokoju w Świdnicy oraz Kościół w Jaworze czy Zamek Krlewski na Wawelu.