Internet szerokopasmowy, dlaczego LAN? Nowości, Porównania

Internet szerokopasmowy, dlaczego LAN?

W czasach, w jakich przyszło nam żyć, coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie bez Internetu. Mnogość ofert dostępu do sieci dla statystycznego Kowalskiego jest naprawdę duża: Internet mobilny GSM w technologii GPRS/EDGE/3G, Internet DSL, dostęp poprzez operatorów telewizji kablowych czy wreszcie dostęp szerokopasmowy w lokalnych sieciach LAN. Jeżeli mamy do wyboru wszystkie z tych usług, dlaczego powinniśmy wybrać akurat szerokopasmowy dostęp oferowany przez lokalnych operatorów sieci LAN? Powodów jest kilka.

Wysokie transfery

Często lokalny provider ethernetowy, budując swoją sieć na lata, wykorzystuje włókna światłowodowe na jej szkielet. Zdarza się również tak, że doprowadza światłowód bezpośrednio do domu abonenta (usługa FTTB i FTTH). Lokalny operator z Wrocławia, firma KORBANK S.A., oferuje łącza światłowodowe na wielu osiedlach bez względu na rodzaj zabudowy. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wręcz nieograniczone przepustowości łączy klienckich, sięgające nawet 1 Gb/s.

Mnogość usług

Lokalni operatorzy, działający na terenie danego miasta, nierzadko oferują w pakiecie swoich usług oprócz Internetu również telewizję i telefon. Ktoś może powiedzieć: „Co z tego, wielcy też to mają”. Owszem, mają, ale wolniej reagują na zmiany i trudniej im wprowadzić coś nowego do swojej oferty. Wspomniana wcześniej firma KORBANK do pakietu swoich usług dołączyła system Inteligentnego Domu o nazwie HOMS. Dzięki posiadaniu własnych łączy światłowodowych jest w stanie zapewnić klientowi dostęp do automatyki domowej, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce. W Azji czy Stanach Zjednoczonych tego typu usługi (sieci HAN) są obecnie mocno promowane. Klient zyskuje możliwość podglądu obrazu z kamer znajdujących się na terenie posesji, może lokalnie i zdalnie sterować automatyką rolet i bram oraz oświetleniem, otrzymuje informacje o aktywności czujek. Wszystko dostępne jest z aplikacji na telefon czy dekoder STB. Serwer operatora zapewnia stałą łączność również poza domem z telefonu GSM czy komputera, dając np. możliwość nagrywania treści telewizyjnych na dekoderze STB.

Podwyższony poziom bezpieczeństwa

Lokalny operator, budując swoją sieć na danym osiedlu, może aktywnie wpłynąć na podniesienie standardu bezpieczeństwa na danym obszarze, oferując spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej usługę monitoringu. Montowanie kamer IP i podłączanie ich do istniejącej infrastruktury sieci operatora pozwala na znaczne obniżenie kosztów w porównaniu z budową systemu monitoringu CCTV od podstaw z użyciem innego typu okablowania. Dzięki często nieograniczonym wręcz możliwościom transferu strumienia wideo operator może archiwizować materiał na swoich serwerach i udostępniać go mieszkańcom. Firma KORBANK udostępnia swoim abonentom materiał z kamer tak jak kolejny kanał telewizyjny. Mieszkaniec danego osiedla na liście kanałów oferowanych przez operatora oprócz treści komercyjnych posiada wgląd do kamer zamontowanych na budynku. Tego typu usługa wymaga łączy o dużej przepustowości, które mogą zagwarantować właśnie lokalni ISP.

Dobre łącza dla biznesu

Przepustowość łączy to nie wszystko. Klient biznesowy wymaga dostępu do usługi o najwyższej jakości. I w tym wypadku lokalny provider również ma wiele do zaproponowania. Łącza symetryczne, gwarancja dostępności usług rzędu 99,9%, szybki czas reakcji na awarię, możliwość przepięcia na łącze backupowe – to tylko nieliczne z wachlarza ofert.

Podsumowanie

Jak widać, lokalni operatorzy sieci LAN oferują ciekawe i bardzo innowacyjne rozwiązania pakietowe, które idą w parze z wysoką przepustowością łączy i elastyczną ofertą zarówno dla klienta indywidualnego, jak i biznesowego.

Mariusz Łabudziński

www.cyberbudynek.pl

Internet szerokopasmowy, dlaczego LAN?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności