Inteligentny dom
Inteligentne domy to przede wszystkim oszczędności i bezpieczeństwo a co za tym idzie komfort właściciela. Supernowoczesne technologie i rozwiązania pozwalają zaprojektować dom w którym instalacje min. takie jak elektryczna, grzewcza, alarmowa, potrafią współpracować pomiędzy sobą. Zintegrowane instalacje przesyłają pomiędzy sobą informacje i na ich podstawie wykonują określone funkcje. Oczywiście zainstalowana automatyka inteligentnego domu i zaprogramowane funkcje które realizuje, pozwalją na pełną kontrole i nadzór użytkownika praktycznie z każdego miejsca w świecie. Jednym gestem w smatfonie lub za pośrednictwem komputera możemy włączyć oświetlenie, ustawić temperaturę pomieszczeń, włączyć muzykę, zasunąć rolety okienne a nawet nastawić kawę i nalać ciepłą wodę do wanny przed powrotem z pracy. Postęp technologiczny spowodował że technologia rodem z filmów i opowiadań science-fiction jest obecnie dostępna dla każdego.
Szybki i niezawodny Internet to podstawa inteligentnego domu.
Podstawa sprawnego komunikowania się systemów inteligentnego domu oraz sterowania jego automatyką jest stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Obecne zintegrowane systemy przetwarzają duże ilości danych, zaczynając od czujników temperatur na przesyłaniu obrazu z kamer skończywszy. Ważne jest aby centrala przetwarzająca i sterująca domem była podłączona do sieci Internetowej i posiadała stały adres IP, na który będziemy łączyć się z naszym domem. Zaczynając przygodę z inteligentnym domem warto się zastanowić nad wyborem odpowiedniego operatora ISP albo sprawdzić czy obecny zagwarantuje nam stały adres IP. Pamiętajmy że jeśli chcemy przeglądać obraz z kamer naszego systemu dobrze było by posiadać symetryczne łącze internetowe. Obecnie łącza typu ADSL, tak często reklamowane w telewizji nie spełniają takich parametrów, na szczęście większość lokalnych dostawców Internetu, posiada w swojej ofercie zarówno stałą adresacje IP jak i symetryczny dostęp do Internetu.
Inteligentne instalacje wewnątrz domu
- Sterowanie oświetleniem, to najpopularniejszy typ instalacji inteligentnego domu. Dzięki nim musimy martwić się czy zapomnieliśmy zgasić światło albo będąc na wakacjach włączyć je na pewien czas wieczorem. Dodatkowo możemy ustawić czujniki tak aby automatycznie zapalały światło tylko w obecności lokatorw.
- Sterowanie gniazdkami – dzięki tej instalacji nie musimy martwić się czy wyłączyliśmy żelazko albo grzejnik elektryczny nasz inteligentny dom zrobi to za nas i poinformuje nas o tym.
- Automatyka grzewcza – dzięki tej instalacji możemy sterować temperaturą budynku, w razie naszej nieobecności obniżyć ją o kilka stopni, aby godzinę przed powrotem do domu zwiększyć ją do odpowiedniej dla nas. Oszczędzamy tym samym dużo energii a rachunki są znacznie mniejsze.
- System alarmowy i monitoring – inteligentny dom poinformuje nas o próbie włamania, pożarze, wycieku gazu i innych niebezpieczeństwach. Może również poinformować odpowiednie służby takie jak straż czy policje. Obraz z kamer wysyłany jest online i możemy sprawdzić co dzieje się w domu pod Naszą nieobecność z każdego miejsca na świecie za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego.
- Sterowanie zamkami i roletami – dzięki temu systemowi nie musimy już zamykać każdej rolety z osobna o odpowiedniej godzenie system zrobi to za nas to samo tyczy się zamków w drzwiach.
Inteligentne instalacje na zewnątrz budynku
- Sterowanie bramą wjazdową – za pomocą systemu GPS lub czujników zdalnych brama wjazdowa otworzy się sama przed naszym przybyciem, oczywiście sterować możemy ją zdalnie, np. gdy pod nasza nieobecność ktoś ma przyjechać.
- Ogród – inteligentne instalacje w ogrodzie pozwalają nam na zaprogramowanie zraszaczy do roślin, dzięki temu nasz ogród nie wymaga już mnóstwa czasochłonnej pracy.
Ile to kosztuje?
Cena instalacji inteligentnego domu zależy od ilości komponentów instalacji, oraz od ilości pomieszczeń w których automatyka ma być zainstalowana. Systemy inteligentnych domów różnią się ceną w zależności od producenta danego rozwiązania. Proste systemy takie jak monitoring czy instalacja alarmowa jesteśmy w stanie zaprojektować i zainstalować sami stosunkowo niskim nakładem kosztów. Dodatkowo aby mieć pełna kontrolę nad tym co dzieje się w naszym domu nie możemy zapomnieć o podłączeniu naszego systemu do sieci Internetowej.
Michał Zemelka