HAWE Telekomi NASK podpisały umowę na dostawę pięciu łączy transmisji danych dla Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). W ramach współpracy HAWE Telekom dostarczy łącza do następujących miast: Ełku, Gorzowa Wielkopolskiego, Konina, Olsztyna i Poznania, co stanowi 20% łączy objętych postępowaniem przetargowym.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczyrozstrzygnęła postępowanie przetargowe numer na realizację łączy teletransmisyjnych od centralnego węzła OSE, zlokalizowanego w warszawskim Centrum LIM, do węzłów agregujących, poprzez któredo szerokopasmowych zasobów Internetowychpodłączane są (i będą) placówki edukacyjne na terenie całego kraju.
„ Usługi dla NASKu na potrzeby Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zostaną zrealizowane w oparciu o naszą własnąogólnopolską magistralę światłowodową.Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy spółka zakończyła liczne inwestycje w tym wdrożenie systemu DWDM oraz wymianę kilku tysięcy km światłowodów, co zwiększyło nasze możliwości w zakresie świadczonych usług. Zgodnie z warunkami określonymi przez Zamawiającego, każde łącze zrealizowane zostanie jako VLAN MetroEthernet. Jest nam bardzo miło powitać NASK w gronie naszych Klientów.” – komentuje Dominik Drozdowski, Wiceprezes HAWE Telekom.
Budowa części Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej dla NASK, to nie jedyne w ostatnim czasie projekty realizowane przez Hawe Telekom. W czerwcu2018 roku spółka kontynuując ekspansję swojej sieci międzynarodowej, otworzyła węzeł w Amsterdamie. Uruchomienie punktu dostępowego sieci HAWE Telekom w Amsterdamie był kolejnym krokiem w realizacji strategii zdobycia pozycji lidera na rynku hurtowego tranzytu międzynarodowego. Wcześniej, w marcu tego roku spółka uruchomiła również punkt dostępowy swojej ogólnopolskiej sieci światłowodowej we Frankfurcie nad Menem (DECIX). Obie inwestycje będą stanowiły dla HAWE Telekom szansę na dalszy rozwój działalności na rynkach międzynarodowych, pozyskanie kolejnych nowych klientów i zwiększenie wolumenu sprzedaży.
NASK jestPaństwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki. Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W 2017 r. Instytut na mocy ustawy został operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – programu, którego celem jest podłączenie wszystkich szkół w Polsce do szybkiego i bezpiecznego Internetu.