W ramach delegacji Komisji Europejskiej jako przedstawiciele klastra e-Południe prezentowaliśmy nasze osiągnięcia na HUB Africa 2016. Projekty dofinansowane w ramach POIG 8.4 były modelowymi przykładami start-upów w branży telekomunikacyjnej, którym skrzydła dodało wsparcie środków Unii Europejskiej. Innowacyjne podejście zarówno technologiczne, procesowe jak i zarządzania spowodowały efektywne wykorzystanie kapitału i przełożenie go na wyniki ekonomiczne. To takie projekty pokazują, że fundusze strukturalne pomagają budować przedsiębiorstwa, stwarzać stałe miejsca pracy oraz świadczyć innowacyjne usługi. I jest się czym pochwalić.
Dołożyliśmy cegiełkę by wspomóc afrykańskich przedsiębiorców w dziedzinie ICT w szczególności oczywiście telekomunikacji. Profil naszego stanowiska nr. 8 brzmiał „Internet przyszłości już dzisiaj” . Odbyliśmy szereg spotkań bilateralnych z przedsiębiorcami z min. Maroka, Tunezji, Senegalu, Mauritiusa i Wybrzeża Kości Słoniowej. Nasze projekty pokazywały i udowadniały, że telekomunikacja to nie tylko duże telekomy w rodzaju Orange, czy T-Mobile, ale to również szansa dla lokalnych firm które mogą skutecznie konkurować z „wielkimi” i to na najwyższym światłowodowym poziomie technologicznym.
Pod patronatem Jego Wysokości Króla Mohammeda VI oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy, HUB Africa był inspiracją dla afrykańskich przedsiębiorców w drodze do sukcesu. Wydanie 2013, 2014 i 2015 AFRICA HUB było bardzo udane, pokazując, że przedsiębiorczość jest potrzebna w Afryce bardziej niż kiedykolwiek. Edycja 2015 odbyła się pod hasłem: „Uwierz w Inwestowanie w Afryce”. „Przedsiębiorcy są prawdziwym motorem wzrostu i tworzenia miejsc pracy” – to hasło przyświecało tegorocznej edycji. 7 i 8 kwietnia Casablanca była miejscem spotkań europejskich i afrykańskich podmiotów gospodarczych działających w dziedzinie przedsiębiorczości i innowacji. HUB Africa była również miejscem refleksji na tematy związane z inwestycjami oraz mottem przewodnim: „Przedsiębiorczość jako akcelerator wzrostu gospodarczego kontynentu afrykańskiego”.
Przedstawiciele klastra e-Południe byli członkami delegacji ANIMA / EUROMED
EuroMed (Euro Mediterranean) to projekt który łączy naukę, biznes oraz instytucje rządowe w celu tworzenia innowacyjnych projektów i przedsięwzięć krajów Unii Europejskiej oraz krajów basenu Morza Śródziemnego. Ma na celu opracowanie trwałych relacji biznesowych, inwestycji i partnerstwa biznesowego pomiędzy dwoma brzegami Morza Śródziemnego. Od grudnia 2013 do grudnia 2016, podczas organizowanych wydarzeń projekt łączy główne podmioty gospodarcze z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej i ich partnerów z południowej części basenu Morza Śródziemnego: Algierii, Egiptu, Izraela, Jordanii, Maroko, Palestyny, Syrii *,Tunezji i Turcji. Działania te obejmują spotkania biznesowe, warsztaty, konferencje, działania wspomagające zarządzanie, szkolenia (warsztaty i kursy) oraz wydawnictwa (przewodniki, wywiady gospodarcze, studia, itp.). W celu zwiększenia efektu projektu wybrano kilka niszowych sektorów o wysokim potencjale między innymi sektor telekomunikacyjny.
80% inwestycji jest finansowane przez Unię Europejską. Projekt jest prowadzony przez MedAlliance Konsorcjum pod przewodnictwem Anima – sieci inwestorów
Zobacz więcej: www.euromedinvest.eu
* Współpraca UE z Syrią jest obecnie zawieszona ze względu na sytuację polityczną w tym kraju.