ACTA 2.0 przegłosowane – koniec wolnego internetu? Aktualności

ue

 

Unijna reforma prawa autorskiego, zwana ACTA2, wróciła pod obrady podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 12 września. Parlament Europejski przyjął część poprawek do dyrektywy odnoszącej się do praw autorskich. Zapisy w dokumentach są niezwykle kontrowersyjne – internauci obawiają się niepotrzebnych obostrzeń w zakresie cytowania oraz filtrowania informacji.

Europosłowie po licznych apelach, protestach i tysiącach petycji odrzucili pierwszą wersję projektu dyrektywy. Eksperci przestrzegają, że w aktualnym kształcie zagraża ona interesom internautów, biznesu, branży nowych technologii, a nawet samych wydawców. Koalicja polskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych wystosowała do eurodeputowanych list, w którym apeluje o zmiany w projekcie.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest konieczność wprowadzenia filtrów dla treści: każdy usługodawca, który utrzymuje platformę, w ramach której użytkownicy mogą błyskawicznie dzielić się materiałami będzie musiał wdrożyć taki mechanizm. Jego rola ma być prosta: każda treść musi zostać sprawdzona pod kątem korzystania z dzieł innych autorów.

Spora część zapisów dyrektywy budzi kontrowersje: Artykuł 11. mówi o tzw. podatku od linków. Generalnie chodzi o ograniczenie możliwości swobodnego wykorzystywania linków do artykułów w internecie i licencjonowanie tych treści.

Z kolei Izba Wydawców Prasy wskazuje, że głosując w ten sposób eurodeputowani opowiedzieli się za wprowadzeniem prawa pokrewnego dla wydawców prasy (zgodnie z propozycją zaproponowaną przez posła sprawozdawcę – Axela Vossa). Rozwiązanie to ma uprawnić wydawców do otrzymywania rekompensat za wykorzystywanie ich materiałów w środowisku online. Zdaniem Izby, takie rozwiązani jest korzystne także dla dziennikarzy, którzy są autorami tych materiałów.

Kolejnym „podejrzanym” zapisem jest konieczność wprowadzenia automatycznych filtrów wycelowanych w tzw. „treści terrorystyczne”. Każdy właściciel strony internetowej, który umożliwia umieszczanie treści przez użytkowników musi w ciągu godziny zareagować na każdy tego typu incydent – inaczej będzie musiał liczyć się z wysoką karą finansową.

Jak głosowali politycy?

twitt

ACTA 2.0 przegłosowane – koniec wolnego internetu?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności