Infrastruktura pasywna sieci optycznej – jakie rozwiązanie wybrać? Aktualności, Infrastruktura, Technologie

baner_ofiber_-systemy_pasywne_sieci_optycznych

 

Rosnące zapotrzebowanie na pasmo, szczególnie w przypadku budowy nowych sieci wymusza stosowanie rozwiązań perspektywicznych. Niezależnie od rodzaju inwestycji należy mieć na uwadze koszt budowy sieci, łatwość jej rozbudowy i koszt utrzymania.

„Kompleksowa oferta systemów pasywnych VECTOR SOLUTIONS pozwala dobrać optymalne rozwiązanie dla każdej inwestycji” –  mówi Artur Salwach, Dyrektor Rynku ISP w VECTOR SOLUTIONS.

 

Zabudowa wielorodzinna – system budynkowy

Operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej stają przed wyzwaniem zaprojektowania infrastruktury pasywnej sieci optycznej w zabudowie wielorodzinnej. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest system budynkowy OFIBER, który w zależności od ilości abonentów może mieć różne architektury.            

 

System budynkowy OFIBER

 

W małych budynkach do 12 abonentów, sieć światłowodowa budowana jest z wykorzystaniem patchcordów z włóknem optycznym G.657A2 i G.657B3, za pomocą których bezpośrednio łączy się mieszkanie z szafką dystrybucyjną umieszczoną w piwnicy.

Patchcordy, o długościach: 20 – 50 m, posiadają rozbieralne złącze optyczne, dzięki czemu można wiercić mniejsze otwory w ścianach. Ponadto mogą być zakończone złączem optycznym na dwóch lub jednym końcu. Wykorzystując zestaw zakończony na obu końcach, podczas instalacji należy zadbać o miejsce do umieszczenia zapasu kabla w skrzynce dystrybucyjnej. W przypadku patchcordów zakończonych tylko z jednej strony, nadmiar kabla obcinamy i terminujemy połączenie przy pomocy gniazdka optycznego w mieszkaniu abonenta.

 

Zabudowa rozporoszona – system doziemny 

Jednym z bardziej perspektywicznych rozwiązań dla infrastruktury światłowodowej na terenach o zabudowie rozproszonej jest budowa sieci w oparciu o rozwiązania doziemne OFIBER. Główną zaletą budowania sieci w technice doziemnej jest gwarancja wysokiej trwałości i bezpieczeństwa. Kable umieszczone w kanalizacji lub mikrokanalizacji teletechnicznej nie są narażone na naprężenia, oddziaływanie mechaniczne czy klimatyczne. Punkty rozdziału włókien i sygnału umieszczone w szafach i słupkach dystrybucyjnych zapewniają łatwy dostęp i zarządzanie siecią.

 

System doziemny OFIBER

 

Sieć doziemna to jedna z metod budowy infrastruktury światłowodowej na terenach o zabudowie rozproszonej. Okablowanie prowadzone jest bezpośrednio w ziemi, kanalizacji lub mikrokanalizacji teletechnicznej, a rozdzielanie sygnału jest wykonywane w mufach lub słupkach dystrybucyjnych. Słupki dystrybucyjne pozwalają na umieszczenie dedykowanych splitterów oraz wykonywanie połączeń spawanych, jak również przy użyciu złącz rozłącznych, pomiędzy splitterem a kablami abonenckimi i dystrybucyjnymi. Przemyślane i solidnie wykonane konstrukcje punktów dystrybucyjnych ułatwiają prace instalatorów oraz zabezpieczają sieć przed wpływem warunków zewnętrznych.

 

Duże dystanse przy zabudowie rozproszonej – system napowietrzny

Specyfika zabudowy rozproszonej, gdzie liczba potencjalnych odbiorców końcowych jest znacznie mniejsza, a dystanse większe niż w mieście sprawia, że jedną z preferowanych metod budowy sieci światłowodowej jest wykorzystanie technologii sieci napowietrznej.

Przy budowie takiej infrastruktury najczęściej korzysta się istniejących słupów energetycznych, telekomunikacyjnych lub oświetleniowych. Pozwala to na szybką, w stosunku do innych technologii, budowę sieci światłowodowej. Wykorzystanie rozwiązania systemowego daje pewność kompatybilności wszystkich elementów sieci, takich jak: kable ADSS, zawiesia, wsporniki, mufoprzełącznice oraz stelaże zapasu kabla.

Punktami, w których wykonuje się rozdzielenie sygnału w sieci napowietrznej na kable klienckie DROP są mufoprzełącznice. W systemie OFIBER, mamy możliwość beznarzędziowego montażu i demontażu jej w czasie eksploatacji, rozbudowy lub serwisu ze stelaża zapasu kabla. Mufoprzełącznica pozwala na wykonywanie połączeń spawanych, na złączach rozłącznych oraz posiada dedykowane miejsce na splittery optyczne.

W przypadku podłączania kolejnego abonenta, na kolejnych etapach rozbudowy sieci, dedykowane patchcordy na kablu ADSS ograniczają konieczność użycia spawarki światłowodowej oraz demontażu mufoprzełącznic. Ważnym elementem sieci są splittery optyczne o wysokiej odporności na zmiany temperatury.

 

System napowietrzny OFIBER

 

Bezpośredni dostęp do sieci światłowodowej w systemie napowietrznym, pozwala na szybkie i proste przyłączenie abonenta. Dodatkowo, w przypadku jakichkolwiek  awarii, zapewnia nieograniczony dostęp do systemu, nie zależnie od miejsca zdarzenia.

Kompletny katalog produktów OFIBER dostępny jest pod adresem:

www.vectorsolutions.net/kat-produktow/infrastruktura-pasywna-sieci-optycznej-pon

 

image001

 

Artykuł sponsorowany

 

 

Infrastruktura pasywna sieci optycznej – jakie rozwiązanie wybrać?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Skomentuj

Current day month ye@r *

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję".
Polityka prywatności