Ministrowie UE zobowiązują się do digitalizacji Europy dzięki wysokiej mocy obliczeniowej
Ministrowie z siedmiu europejskich państw (Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga, Holandii, Portugalii i Hiszpanii) podpisali w Rzymie oświadczenie w sprawie wspierania następnej generacji infrastruktur komputerowych i informacyjnych.
Planują ustanowienie EuroHPC w celu pozyskania i wdrożenia zintegrowanej światowej klasy infrastruktury obliczeniowej, która może wynosić 1018 obliczeń na sekundę (tak zwane komputery typu exascale). Będzie to dostępne w całej UE dla środowisk naukowych, przemysłu i sektora publicznego, bez względu na to, gdzie znajdują się użytkownicy.
Wyzwaniem przyszłości jest przygotowanie przez państwa członkowskie koordynacji, z Komisją Europejską, planu w celu wdrożenia tej infrastruktury.
[źródło: https://ec.europa.eu]
BEREC dąży do wspólnego porozumienia w sprawie neutralności sieci z Indiami
Co roku BEREC organizuje międzynarodową wizytę w kraju spoza UE, aby uzyskać informacje na temat komunikacji elektronicznej i rynków cyfrowych oraz promować stosunki dwustronne. W tym roku delegacja BEREC, złożona z przewodniczącego i wiceprzewodniczących BEREC, odwiedziła Indie od 29 marca do 5 kwietnia. Celem było przede wszystkim spotkanie z najważniejszymi zainteresowanymi stronami dynamicznego indyjskiego ekosystemu cyfrowego.
Z tej okazji spotkali się oni z indyjskim organem regulacyjnym (TRAI). Neutralność sieci, IT i ekosystem cyfrowy należały do najważniejszych tematów dyskusji między delegacją BEREC a TRAI.
Sprawozdanie BEREC w sprawie wdrożenia zasad neutralności w UE ma zostać wydane w tym roku. Przewiduje się także, że w 2017 r. eksperci BEREC opracują zestaw narzędzi do pomiaru jakości usług.
[źródło: http://www.berec.europa.eu]
Estonia stała się liderem w dziedzinie uruchamiania nowych technologii i przedsiębiorczości
Estonia, miejsce narodzin Skype, w ostatnich latach cieszyła się dobrą reputacją jako mini Dolina Krzemowa w krajach bałtyckich.
Teraz jest ona uznawana za najbardziej przedsiębiorczy kraj w Europie – przynajmniej zgodnie z najnowszym raportem Światowego Forum Gospodarczego (WEF) zawierającym analizę, która formułuje i wdraża nowe pomysły w ramach organizacji.
Estonia stała się miejscem opracowania, testowania i wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań cyfrowych z sektorem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), stanowiąc obecnie około 20% całkowitego eksportu.
[źródło: https://itu4u.wordpress.com]
Przemysł w Ameryce Północnej wskazuje priorytety standaryzacji 5G
Urzędnicy ds. Technologii czołowych firm z sektora ICT w Ameryce Północnej potwierdzili, że konwergencja urządzeń stacjonarnych i komórkowych będzie miała zasadnicze znaczenie dla sukcesu systemów 5G.
Podkreślono również plany stworzenia sieci informatycznej, która pomogłaby dynamicznemu, zorientowanemu w realizację zarządzania jakością usług ICT, a ponadto uznano, że wydajne przetwarzanie sygnału 5G będzie wymagało znaczących innowacji w architekturach chipowych. Identyfikacja i powiązane zabezpieczenia dotyczące prywatności mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu 5G w Internecie Rzeczy.
Osiągnięcie pełnego potencjału systemów 5G będzie wymagało prawdziwej konwergencji telefonii stacjonarnej i komórkowej, zapewniając jednocześnie łączność przewodową i bezprzewodową elementów sieci 5G. Podkreślono, że bezproblemowa obsługa usług 5G będzie wymagać ujednolicenia standardu ITU-T w celu wsparcia jednolitego, niezależnego od dostępu, mechanizmu zarządzania siecią.
[źródło: http://newslog.itu.int]
Brexit: Czy rozstanie przyniesie wyższe opłaty za mobilność?
Niedawny ruch Unii Europejskiej w celu ograniczenia międzynarodowych opłat za usługi roamingowe to dobra wiadomość dla użytkowników końcowych w całej UE. Ale czy klienci w Wielkiej Brytanii będą musieli stawić czoła wyższym rachunkom po Brexicie w 2019 roku?
Według Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego od marca 2019 r. Rozporządzenie UE 531/2012 w sprawie roamingu nie będzie już stosowane w Zjednoczonym Królestwie – konieczne będą przejściowe rozwiązania.
Rozpocząć powinny się negocjacje umowy z UE, aby zagwarantować, że brytyjscy konsumenci nie zostaną dotknięci powrotem do opłat roamingowych.
Szef brytyjskiej grupy Vodafone, Vittorio Colao, uważa że zadawalająca umowa zostanie osiągnięta.
[źródło: http://blog.telegeography.com]
Rosja hakowała Duńskie Ministerstwo Obrony przez dwa lata
Hakerzy z Rosji, w wyniku złamania zabezpieczeń Duńskiego Ministerstwo Obrony, uzyskali dostęp do poczty elektronicznej pracowników w 2015 i 2016 roku.
Raport duńskiego oddziału ds. bezpieczeństwa cybernetycznego wykazał, że „zagraniczny gracz” uzyskał dostęp do dokumentów niejawnych.
Rzecznik prasowy z Duńskiego Ministerstwa Obrony potwierdził, że doszło do złamania zabezpieczeń, ale powiedział, że na razie należy powstrzymać się od nerwowych ruchów.
Grupa atakowała pod nazwą APT28 lub Fancy Bear i była jedną z dwóch grup, która w zeszłym roku uzyskały nielegalny dostęp do amerykańskich maili Demokratów.
[źródło: http://www.euractiv.com]